Magyarellenes rigmusok és molinó a Slovan – DAC bajnokin – a dunaszerdahelyi klub panaszt tett

A szlovák első osztályú labdarúgó bajnokság felsőházi rájátszásának 5. fordulójában találkozott egymással a Slovan Bratislava és a DAC. A pozsonyi gárda magabiztos, 10 pontos előnnyel vezette a bajnokságot a fordulót megelőzően a Zsolnával szemben, míg a dunaszerdahelyi csapat a 4. helyről várta a rangadót. A csallóközi sárga-kékeknél három magyar játékos, Tuboly Máté, Csinger Márk és Redzic Damir a kispadon kezdett, míg az ifjú Bősze Levente ezúttal nem volt ott a meccskeretben.

fotó: FC DAC 1904

A gól nélküli első félidőt követően beindultak a csapatok, a dunaszerdahelyiek a második játékrészben két gólt is szereztek. Előbb Herc beadásának futott alá a hazai kapus, a hosszú oldalon pedig érkezett Kapanadze és Blasko, s végül utóbbiról pattant be a labda a hálóba, majd a 62. percben Djukanovic értékesített egy 11-est, így már kétgólos volt a dunaszerdahelyi csapat előnye. Ezt követően viszont rákapcsolt a Slovan, nagy nyomás alá helyezte a sárga-kékeket. Végül a 77. percben Sharani, majd a 84. percben Barseghyan góljaival egyenlíteni tudott a pozsonyi csapat, így végül 2-2-vel zárult a forduló rangadója, amely másról maradt emlékezetes.

Az első félidő 13. percében a Slovan drukkerek egy olyan drapit tartott a magasba, melyen Magyarországot, a Ferencvárost és a DAC-ot Mongóliaként azonosították, amely alatt a következő felirat állt: ,,Szlovákia, a szlovákok és a Slovan szurkolóinak országa”. Percekkel később egy DAC-zászlót is meggyújtottak a hazai ultrák.

fotó: Slovan Ultras Facebook-oldal

A Dunaszerdahely múlthét vasárnap a hivatalos honlapján közölte, hogy panasszal élnek a Szlovák Labdarúgó Szövetségnél és kivizsgálást sürgetnek az eset miatt. Közlményükben kiemelték, hogy a koreográfia nemcsak magát a klubot gúnyolta ki, hanem etnikai és kulturális érzékenységeket is sértett. A felvidéki klubnál leszögezték, hogy kiállnak az elfogadás, az egyenlőség és az emberi méltóság mellett, valamint elutasítanak minden kirekesztő üzenetet a futballban. Egyúttal felszólították a teljes szlovák futballközeget, hogy gondolják újra, milyen értékeket közvetítenek a pályán és azon kívül.

A FC DAC 1904 hivatalos közleménye

,,A DAC 1904 mélységes csalódottságát és aggodalmát fejezi ki az április 12-én, a Slovan Bratislava elleni mérkőzésünk során történt események kapcsán – különösen a hazai szurkolók által bemutatott koreográfia (tifo) miatt, amelyet nemcsak, hogy nem tartunk helyénvalónak, hanem sértőnek, kirekesztőnek és megosztónak is tekintünk. Ez a tifo nem csupán klubunkat gúnyolta – hanem olyan etnikai, kulturális és nemzeti érzékenységeket érintett, amelyeknek semmi keresnivalójuk nincs sem a modern futballban, sem a társadalomban. Olyan pillanatban, amikor a labdarúgásnak közösségeket kellene összekötnie, ehelyett megosztásra és kirekesztésre utaló üzenetek jelentek meg. Tisztában vagyunk vele, hogy az egészséges rivalizálás a sport része — de az identitás, az etnikai vagy regionális hovatartozás kigúnyolása átlép egy határt, amelyet soha nem szabad elfogadni vagy normalizálni. Büszkék vagyunk arra a sokszínű, befogadó és kulturálisan gazdag közösségre, amely klubunkat, szurkolótáborunkat és térségünket jellemzi. Mindig határozottan ki fogunk állni azokkal szemben, akik ezt megkérdőjelezik vagy támadják. Szándékunkban áll hivatalos panasszal élni a Szlovák Labdarúgó Szövetség (SFZ) felé, és teljes körű kivizsgálást kérni az ügyben. Elvárjuk, hogy az SFZ saját szabályzata, valamint a vonatkozó hazai és nemzetközi diszkriminációellenes normák alapján megfelelő lépések történjenek. Egyúttal felszólítjuk a szlovák futball minden szereplőjét – klubokat, a ligát, médiapartnereket és szabályozó szerveket – hogy gondolják át, milyen értékeket közvetítünk a stadionokban, a képernyőkön és a nyilvánosságban. A futballnak olyan térnek kell maradnia, ahol a tisztelet, az emberi méltóság és az egyenlőség érvényesül – a pályán és azon kívül is. Köszönetünket fejezzük ki játékosainknak és szurkolóinknak is, akik ismételten méltósággal és egységben képviselték klubunkat a nehéz körülmények ellenére. A ti büszkeségetek és összetartásotok nap mint nap példát mutat. 21. századi Közép-Európában élünk. A kirekesztésnek nincs helye a mi játékunkban.”