Európa nemrég még az EURO 2024 lázában égett, ahol szurkolók milliói követték izgatottan a labdarúgó Európa bajnokság eredmények-et, kíváncsian várva, hogy ki lesz az, aki a kontinens legjobbjaként emelheti majd magasba a trófeát. Ez az esemény nagyon sok mindenkit magával ragadott, a szurkolók pedig a stadionokban és a képernyők előtt egyaránt drukkoltak kedvenceiknek. Most, hogy az olimpiai játékokat rendezik, a futballrajongók még boldogabbak, hogy kedvenc futballsztárjaikat nézhetik.
A magyar válogatott az utóbbi években a nemzetközi labdarúgó bajnokságok rendszeres szereplőjévé vált, ami azt is jelzi, hogy a magyar futball folyamatosan erősödik. Magyarország a múltban a labdarúgó térképen olyan legendák révén kapott helyet, mint Puskás Ferenc, Bozsik József, Albert Flórián, vagy például Kocsis Sándor, akiknek a neve örökre összeforrt a magyar labdarúgás aranykorával.
De vajon kik azok a kevésbé ismert hősök, akik szintén jelentős mértékben hozzájárultak a magyar labdarúgás fejlődéséhez? Lássuk!
Schlosser Imre
Schlosser Imre pályafutása a 20. század elején kezdődött, aki gyorsan a magyar futball egyik meghatározó alakjává vált. A profi labdarúgóként eltöltött évek alatt Schlosser összesen 417 gólt szerzett, mellyel sokáig birtokolta a magyar gólkirályi címet. Legszebb eredményeit a Ferencvárosi TC, valamint az MTK Hungária FC csapataiban érte el.
Schlosser azonban nem csupán a hazai bajnokságokban tündökölt, hanem a nemzeti csapatban is kiemelkedően teljesített: 68 válogatott meccsen szerzett 59 gólt, mely statisztika ma is lenyűgöző.
Ám Schlosser jelentősége messze túlmutat a statisztikákon és a trófeákon, úttörő szerepe volt ugyanis a modern támadófutball kialakításában, amelyben a gyorsaság, a technikai tudás és a taktikai érzék ötvöződött.
Kiprich József
József Kiprich az 1980-as és 1990-es évek emblematikus labdarúgója, aki a Tatabányai Bányász csapatából emelkedett ki és vált a Feyenoord Rotterdam egyik kulcsfigurájává, mely csapat színeiben 128 meccsen lépett pályára és 53 gólt szerzett.
Kiprich játékstílusa a precíz labdakezelésen és a kreatív támadó stratégiákon alapult, amelyek lehetővé tették számára, hogy igazán meghatározó játékos lehessen a pályán.
1984 és 1995 között volt a magyar válogatott tagja, ebben az időszakban 70 mérkőzésen 28 gólt szerzett.
Játékának hatékonysága és a mérkőzések során tanúsított sportszerű magatartása példaként szolgál még ma is a fiatalabb generációk számára.
Esterházy Márton
Márton Esterházy az 1980-as években tette le névjegyét a nemzetközi labdarúgásban. Pályafutása során olyan csapatokban játszott, mint a Honvéd, az AEK és Panathinaikos, ahol góljaival és játékintelligenciájával vált kulcsfigurává.
Esterházy Márton aztán a Budapest Honvédban kezdte el igazán csiszolni tehetségét, ahol több szezonon át volt a csapat meghatározó támadója. 5 év alatt, amíg ebben a klubban játszott, 153 mérkőzésen 62 gólt szerzett.
Legnagyobb nemzetközi hatása az volt, amikor Görögországba költözött, hogy az AEK Athénben és a Panathinaikoszban játsszon. Az AEK színeiben 54 meccsen lépett pályára és 16 gólt szerzett, míg a Panathinaikoszban 11 meccset játszott és 1 gólt szerzett.
Esterházy Márton ugyanakkor nemcsak klubszinten, hanem a magyar válogatottban is kiemelkedő volt, ahol 1980 és 1990 között 11 gólt szerzett 29 mérkőzésen.
Fazekas László
Fazekas pályafutása nagy részében az Újpest FC-ben játszott, ahol legendás státuszt szerzett, hiszen 407 meccsén összesen 252 gólt szerzett.
Fazekas László ezután az Újpesti Dózsa csapatától a belga Royal Antwerpenhez került, ahol szintén maradandót alkotott. Az Antwerpenben 111 mérkőzésen 38 gólt szerzett.
Pályafutása utolsó szakaszában a Sint-Truidense csapatában folytatta, ahol 28 meccsen 10-szer volt eredményes.
A magyar válogatottban Fazekas László 92 alkalommal lépett pályára és 42 gólt szerzett, amivel a magyar csapat számos fontos győzelemhez járult hozzá. Aktív labdarúgó-pályafutása befejezése után edzői pályára lépett: először a Racing Jet Bruxellest, majd az Eendracht Aalst, végezetül az R. Union Saint-Gilloise-t irányította.