Sűrű június elé néz a magyar válogatott, hiszen két felkészülési meccs mellett három Eb-csoportmeccs is vár Marco Rossi legénységére.
A márciusi ellenfeleinkról korábban már írtunk, most pedig jöhetnek a júniusiak.
Írországba látogatunk
2021-ben szintén ellenfelünk volt Írország a felkészülési időszakban. Akkor a főpróbát pont ellenük tartottuk és 0-0-s döntetlent értünk el az újpesti Szusza Ferenc Stadionban. Ezúttal idegenben találkozunk velük, nagy valószínűséggel Dublinban. Érdekesség, hogy a legutóbbi két meccsünk az írek ellen egyaránt nem hozott gólt. Marco Rossi kifejezett kérése volt, hogy a skótokhoz hasonló stílust játszó csapattal is találkozzon a válogatott, ezért esett a választás az írekre.
Főpróba Málta ellen
December cikket írtunk arról a 10 európai válogatottról, amellyel a leghosszabb ideje nem találkoztunk és ezen Málta a 8. helyet foglalja el. 2009-ben 3-0-ra nyertünk a Puskás Ferenc Stadionban. Ez a találkozó egyben a főpróbánk lesz a Svájc elleni Eb-meccs előtt. A legutóbbi két Eb-főpróbánkon nem sikerült gólt szerezni (Németország 0-2, Írország 0-0), remélhetőleg ez meg fog törni. A mérkőzést a Groupama Arénában, vagy egy vidéki nagyvárosban fogják rendezni, mivel a Puskás Aréna gyepe a koncertek miatt nem valószínű, hogy alkalmas lesz a játékra. A máltaiak egyik legismertebb játékosa egyébként Teddy Teuma, aki a franciaországi Reims csapatát erősíti.
Eb-ellenfeleink: Svájc ellen kezdünk Kölnben.
A svájci válogatott Románia mögött végzett a második helyen a selejtezőcsoportjában és az utolsó 7 tétmeccséből csak egyet tudott megnyerni: kikapott a románoktól, döntetlent játszott Fehéroroszországgal, Izraellel és Koszovóval is, így végül a 4. kalapba került csak besorolásra a 3 pótselejtezős csapat és Szerbia valamint Olaszország mellé. A svájciak nagytornákon rendre továbbjutottak a csoportjaikból, 1 éve a vb-n Kamerun és Szerbia ellen nyertek a csoportban, így a brazilok elleni vereség belefért, de Portugáliától 6-1-re kikaptak a nyolcaddöntőben, 5 éve pedig Brazíliával, Costa Ricával és Szerbiával voltak egy csoportban, meglepetésre a svédek búcsúztatták őket a legjobb 16 között. A 2021-es Eb-n döntetlent játszottak Wales válogatottjával, kikaptak az olaszoktól, majd legyőzték a törököket és a világbajnok franciák testén keresztül a negyeddöntőig meneteltek, ahol Spanyolország jelentette a végállomást. 2016-ban Franciaország, Románia és Albánia volt a 3 csoportellenfelük és a nyolcaddöntőben a lengyelek búcsúztatták őket tizenegyesekkel. A keretüket topligás játékosok alkotják. A Premier Leaugeben játszik Akanji (Manchester City). Schar (Newcastle) és Amdouni (Burnley). Olaszország Freuler, Ndoye és Aebischer a Bolognát erősíti, Sommer az Inter kapusa, Rordríguez a Torino védője, míg Okafor a Milan csatára. Vannak németországi légiósok is, Xhaka a Leverkusenben, Zesiger a Wolfsburgban, Vargas az Augsburgban, Elvedi a Mönchengladbachban játszik. Az egyik legismertebb név pedig a Chicagóban légióskodó, korábbi Bayern-,és Liverpool játékos: Xherdan Shaqiri.
Legutóbb 2017-ben találkoztunk velük, akkor Bernd Storck irányításával 5-2-es vereséget szenvedtünk Bázelben vb-selejtezőn, előtte pedig 3-2-re nyertek a Groupama Arénában. A magyar csapatból Szalai Ádám (2), Guzmics Richárd és Ugrai Roland találtak be akkor Svájcnak. Érdekesség, hogy akár a Nemzetek Ligájában is találkozhatunk jövőre Svájccal, igaz ez a másik 2 Eb-ellenfelünkről is elmondható. Bolla Bendegúz huzamosabb ideje pont Svájcban légióskodik és a télen Szalai Gábor is Svájcba szerződött.
A házigazda Németországgal találkozunk Stuttgartban
2022 novemberében 4-2-re verte Costa Ricát a német válogatott, ez a Nationalelf utolsó tétmeccse a skótok elleni nyitómeccsig. Hansi Flicket Julian Nagelsmann váltotta a kispadon, ám a németek 2023-as éve elég kellemetlen lett: vereség Belgium, Japán, Lengyelország, Kolumbia, Törökország és Ausztria ellen, döntetlen az ukránokkal és a mexikóiakkal. A japánoktól ráadásul 4-et kaptak otthon. Mindössze Perut, az Egyesült Államokat és meglepetésre Franciaországot sikerült legyőzniük.
A legutóbbi Eb-n a németek 4 ponttal jutottak tovább a “halálcsoportból”, Anglia ellen kiestek a nyolcaddöntőben. Előtte regnáló világbajnokként búcsúztak a legjobb 4 között a házigazda franciáktól. A legutóbbi 2 vb-n a csoportból sem tudott továbbjutni a német válogatott. A keret nagyrésze Bundesliga játékosokra épül, belőlük is a legtöbben a Bayern Münchentől vannak, de Havertz az Arsenalból, Rüdiger a Real Madridból, vagy Gündogan a Barcelonából is valószínűleg ott lesz az Eb-n. A közelmúltban gyakran találkoztunk a németekkel: 2021-ben Münchenben vívtunk ellenük fontos Eb-meccset és hiába vezettünk Szalai Ádám és Schäfer András találataival kétszer is, Havertz és Goretzka egyenlített, így a 2-2 a németek továbbjutását eredményezte. Egy évvel később a Nemzetek Ligájában Budapesten Nagy Zsolt góljával nem sokáig vezettünk, Hoffmann hamar beállította az 1-1-es végeredményt. A szeptemberi visszavágón azonban Szalai Ádám remek sarkazós góljával 1-0-ra nyertünk Lipcsében. 2016-ban Gelsenkirchenben egyébként pont ellenük tartottuk a főpróbát az Eb-re, akkor Lang öngóljával és Thomas Müller találatával 2-0-ra nyert Németország, akkor még világbajnokként. A mi keretünkből Szoboszlai Dominik, Szalai Attila, Sallai Roland, Willi Orbán, Gulácsi Péter és Németh András is rendelkezik németországi tapasztalattal. A hazai pálya előnyében bíznak a németek, a legutóbbi 2 döntő házigazdája (Anglia és Franciaország) egyaránt hazai környezetben finalista volt, de csak ezüstérmet szerzett. 2012-ben a lengyel-ukrán duó már a csoportkörben kiesett, ahogyan 2008-ban Ausztria és Svájc is. 2004-ben a portugálok ugyan döntősök voltak, de elbukták a finálét, 2000-ben a belgák kiestek a csoportkörben, Hollandia pedig elődöntőig jutott. Utoljára 1984-ben a franciák nyerték meg házigazdaként az Eb-t, előtte 1968-ban az olaszoknak és 1964-ben a spanyolok. Talán az első kalapból a legjobb ellenfelet kaptuk.
A skótok ellen zárjuk a csoportkört
A skót válogatott a magyarhoz hasonlóan óriási fejlődésen ment keresztül: 2021-ben újra kijutottak az Eb-re, idén már egyeneságon, vb-pótselejteztek és feljutottak az A-divízióba a Nemzetek Ligájában. A csoportjuk második helyén végeztek, csak Spanyolországban kaptak ki, otthon viszont legyőzték őket bombameglepetésre és az elsők közt kvalifikálták magukat az Eb-re. Norvégiát idegenben verték, otthon a végén belefért egy döntetlen, ezenkívül barátságos meccsen 2 vereség az angoloktól és a franciáktól. Verhető, de nem lebecsülhető ellenfél a skót, mivel fejlődő státuszban van a válogatottjuk. Nem kevés játékosuk pallérozódik a Premier Leagueben, Szoboszlai Dominikkal egy csapatban játszik Andrew Robertson a Liverpool, Scott McTominay remek évet produkált a válogatottban, aki a Manchester Unitedet erősíti, de lehet még említeni McGinn-t az Aston Villából, vagy Gilmour-t a Brightonból, de Kerkez Milosnak is van a Bournemouthban skót csapattársa Christie személyében. Utoljára a Leekens-érában vívtunk felkészülési meccset a skótokkal 2018-ban, akkor 1-0-ra nyertek a Groupama Arénában, azóta sok minden jóra fordult mindkét válogatottnál. Az U21-es csapatunk idén 2 Eb-selejtezőt vívott a skótok ellen, valamint a Ferencváros a közelmúltban 3 meccset vívott a Celticcel, így ilyen tapasztalataink lehetnek még a skót futballról. 2021-ben egyébként az angolokkal és a horvátokkal is döntetlent játszott Skócia, de a csehek elleni vereség nem fért bele, a magyar válogatotthoz hasonlóan 2 ponttal kiesett a csoportkörből.
A magyar válogatott programja jövő hét csütörtökön válik teljessé (leszámítva, ha továbbjutunk az Eb-n az egyenes kieséses szakaszba) miután kisorsolják a Nemzetek Ligája csoportunkat.
A magyar válogatott 2024-es programja:
Március: Magyarország-Törökország, Magyarország-Koszovó
Június: Írország-Magyarország, Magyarország-Málta
Eb: Svájc-Magyarország, Németország-Magyarország, Magyarország-Skócia