9 aranyérem nagytornán, de az NL-ben nem megy: bemutatjuk a német válogatottat

A magyar válogatott szombaton 20:45-kor Düsseldorfban Németország vendége lesz a Nemzetek Ligájában, így röviden bemutatjuk mai ellenfelünket.

A kezdetek

A németek 1908-ban játszották az első mérkőzésüket, akkor Svájctól kaptak ki 5-3-ra. Legnagyobb győzelmüket 1912-ben Oroszország ellen aratták (16-0), az angolok ellen pedig legnagyobb vereségüket szenvedték el (0-9) 1909-ben. 1904-ben került be a FIFA és csak 50 évvel később az UEFA tagállamai közé. Az I. világháború után sokáig csak barátságos mérkőzéseket játszottak a németek, majd az olimpián és az 1934-es világbajnokságon tértek vissza a tétmérkőzésekhez. Ott bronzérmet szereztek, 1938-ban pedig a nyolcaddöntőig jutottak. 1942-től egészen 1950-ig a FIFA kizárta tagjai közül a németeket.

A nyugatnémet időszak

1950-ben visszakerült a Német Labdarúgó Szövetség a FIFA tagjai közé, azonban három részre esett szét Németország: az NSZK, az NDK és a Saar-vidék is külön válogatottal rendelkezett, a hivatalos jogutód az NSZK lett. Négy évvel később az NSZK a berni világbajnokságon aranyérmet szerzett, 0-2-ről 3-2-re fordítva győzték le az Aranycsapatot.

Innentől kezdve egy vb-ről sem hiányzott a német csapat, mindössze 2 vb-t hagytak ki történetük során (1930, 1950). 1958-ban negyedikek lettek címvédőként a svédországi vb-n, majd az 1960-as és 1964-es Európa-bajnokságra sem neveztek. Az 1962-es vb-n már a legjobb 4 sem jött össze, a negyeddöntőben estek ki Chilében, az 1966-os vb-n viszont a döntőig jutottak, ahol a házigazda Anglia ellen 4-2-re kikaptak. Az 1970-es mexikói vb-n bronzéremmel tértek haza, 1972-ben pedig először vettek részt Európa-bajnokságon, amelyet rögtön meg is nyertek. Az első 3 Eb kihagyása után innentől minden kontinenstornán ott voltak. Az Eb-cím után 1974-ben jött a második vb-cím, hiszen az Uli Hoeness, Gerd Müller, Jupp Heynckes és Franz Beckenbauer által fémjelzett nyugatnémet csapat hazai pályán 2-1-re legyőzte a hollandokat a vb-döntőben. Két évvel később Németroszág olimpiai bajnok is lett, így kétévente hozták az aranyakat ('72-Eb, '74-vb, '76-olimpia).

kép: FIFA

Az Európa-bajnokságok döntőinek rendszeres résztvevői lettek a németek, 1972-1980-ig mindhárom fináléban ott voltak, három döntőből csak az 1976-osat vesztették el a csehszlovákok ellen, 1980-ban ismét Európa-bajnokok lettek. 1982-ben és 1986-ban is döntősök voltak a világbajnokságon, de mindkét finálét elbukták, majd 1988-ban ők rendezték az Európa-bajnokságot, de nem tudták otthon tartani az Eb-címet. 1990-ben a triplázás összejött a döntőket illetően és Argentínát legyőzve harmadik vb-címét is megnyerte a Nationalelf, Lothar Matthaus pedig aranycipős lett.

Az egyesülés után

Németország egyesülése után két negyeddöntő és egy elvesztett döntő következett a világbajnokságon, 1992-ben Svédországban pedig elvesztették a dánok elleni Eb-döntőt. 1996-ban Angliában már összejött a harmadik Európa-bajnoki cím, amely a mai napig az utolsó a németek vitrinjében. Két Eb-kudarc között 2002-ben vb-döntőt vesztettek a németek Brazília ellen, viszont Oliver Kahn lett kapusként a torna legjobb játékosa és a Jasin-díj tulajdonosa is, ekkor játszotta utolsó válogatott meccsét Oliver Bierhoff.

2006-ban világbajnokságot rendezett Németország, ahol Berlin, Gelsenkirchen, Frankfurt, Dortmund, München, Stuttgart, Hamburg, Köln, Hannover, Lipcse, Kaiserslautern és Nürnberg adtak otthont a mérkőzéseknek, a házigazda bronzéremig jutott, akárcsak a 2010-es világbajnokságon. A két vb között egy spanyolok ellen elvesztett Eb-döntő szerepelt a már Philipp Lahm és Michael Ballack fémjelezte korszakban és Jens Lehmann utolsó évében.

A 2012-es Európa-bajnokságon az elődöntőben búcsúztak a németek, 2014-ben azonban megnyerték a világbajnokságot Brazíliában az argentinok legyőzésével, ráadásul a házigazda brazilok 7-1-re verték az elődöntőben. A világbajnoki csapathoz olyan klasszisok tartoztak, mint Bastian Schweinsteiger, Miroslav Klose, Mesut Özil, Sami Khedira, Toni Kroos, Mats Hummels, Jerome Boateng, Manuel Neuer, Lukas Podolski vagy Mario Götze.

kép: Time

Joachim Löw csapata csak elődöntőig jutott a 2016-os Európa-bajnokságon, majd behúzta a Konföderációs Kupát 2017-ben, utána pedig elkezdődött a lejtmenet:

  • 2018: Németország kiesik a csoportkörből a vb-n (története során először)
  • 2018: utolsó hely a Nemzetek Ligája csoportban, csak a lebonyolítás változása miatt nincs kiesés
  • 2020: A németek 6-0-s vereséget szenvednek Spanyolországtól a Nemzetek Ligájában
  • 2021: Németország épphogy továbbjut a 2021-es Eb-n a csoportjából, de a nyolcaddöntőben kiesik
Német-magyar Eb-meccs 2021-ben

Joachim Löw ezt követően távozott a német szövetségi kapitányi posztról, helyét Hansi Flick vette át. Flickkel egy éven keresztül veretlenek voltak a németek, első vereségüket a magyar válogatottól szenvedték el 2022 szeptemberében. A katari vb-n Németország kikapott Japántól és mindössze Costa Ricát verte meg, így ismét kiesett a csoportkörben.

kép: Sky (Németország kiesése a katari vb-ről)

A Nagelsmann-éra

kép: X.com

A rosszul induló felkészülés miatt Julian Nagelsmann vette át a német válogatott irányítását 2023 októberében és az amerikaiak elleni 3-1-es győzelemmel nyitott. Ezt három nyeretlen meccs követte, Mexikó ellen döntetlen, Törökország és Ausztria ellen vereség következett. Ezt az évet viszont jól kezdték a németek: előbb Franciaországban nyertek 2-0-ra, majd otthon Hollandiát is megverték 2-1-re. Az ukránok elleni 0-0 után pedig Görögország ellen arattak 2-1-es sikert az Eb főpróbáján.

Nagyon ritka egyébként a szövetségi kapitányváltás a németeknél, Nagelsmann mindössze a 13. edző a német kispadon, akik átlagosan 9,5 évet dolgoznak a Nationalelf élén. Többek között Otto Netz, Jürgen Klinsmann, Rudi Völler és Francz Beckenbauer is volt német szövetségi kapitány, míg Sepp Herberger 1936-1964-ig irányította az együttest.

A hazai kontinensviadal jól indult a Nationalelfnek, hiszen kiütötték Skóciát 5-1-re, majd ellenünk nyertek 2-0-ra, a Svájc elleni döntetlennel pedig csoportelsők lettek. A nyolcaddöntőben Havertz és Musiala góljaival 2-0-ra verték Dániát, a negyeddöntőben viszont hosszabbítás után kiestek a spanyolok ellen.

kép: Goal.com

Összességében rendes játékidőben idén még nem kapott ki Németország, Nagelsmann mérlege 13 meccs, 7 győzelem, 3 döntetlen és 3 vereség. Ezalatt 24 gólt lőttek a németek és 14-et kaptak. A Nagelsmann-éra legeredményesebb játékosa Füllkrug 6 góllal, őt Havertz követi 5-el, Musiala 4, Wirtz 3 alkalommal volt eredményes, de regnálása alatt Rüdiger, Mittelstadt, Gross és Can is betalált, a válogatottságot lemondó Gündogan pedig két találatot jegyzett.

A mostani keret és változtatások

Sérülés és egyéb okok miatt Sané és Rüdiger is hiányzik a mostani keretből, továbbá Neuer, Müller, Gündogan és Kroos sem válogatott már. Rajtuk kívül olyan játékosok sem kerültek vissza, mint Timo Werner, Marco Reus, Serge Gnabry, Julian Brandt vagy Robin Gosens.

Kapusok: Oliver Baumann (TSG Hoffenheim), Alexander Nübel (VfB Stuttgart), Marc-André ter Stegen (FC Barcelona – Spanyolország)


Hátvédek: Waldemar Anton (Borussia Dortmund), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern München), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)


Középpályások: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Emre Can (Borussia Dortmund), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Gross (Borussia Dortmund), Jamal Musiala (Bayern München), Aleksandar Pavlovic (Bayern München), Angelo Stiller (VfB Stuttgart), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)


Támadók: Maximilian Beier (Borussia Dortmund), Niclas Füllkrug (West Ham United – Anglia), Kai Havertz (Arsenal – Anglia), Deniz Undav (VfB Stuttgart)

A Nemzetek Ligájában

A németek mind a 4 NL-sorozatot az A-divízióban kezdik, viszont sohasem voltak ott a legjobb 4 között. Ezt egyetlen más válogatott sem mondhatja el magáról, amelyik mindig az A-divízióban szerepelt.

A 2018-19-es kiírásban a 3 fős csoport utolsó helyén végeztek mindössze 2 ponttal.

  • Németország 0-0 Franciaország, Franciaország 2-1 Németország
  • Hollandia 3-0 Németország, Németország 2-2 Hollandia

Gólszerzők: Werner, Sané, Kroos

A 2020-21-es kiírás a spanyolok elleni 6-0-s vereségről maradt emlékezetes. A németek 9 pontot gyűjtve második helyen végeztek.

  • Németország 1-1 Spanyolország, Spanyolország 6-0 Németország
  • Svájc 1-1 Németország, Németország 3-3 Svájc
  • Ukrajna 1-2 Németország, Németország 3-1 Ukrajna

Gólszerzők: Werner (4), Gündogan, Ginter, Goretzka, Havertz, Gnabry, Sané

A 2022-23-as idényben az olasz és a magyar válogatott mögött 3. helyen végeztek és csak tőlünk kaptak ki.

  • Olaszország 1-1 Németország, Németország 5-2 Olaszország
  • Németország 1-1 Anglia, Anglia 3-3 Németország
  • Magyarország 1-1 Németország, Németország 0-1 Magyarország

Gólszerzők: Kimmich (2), Hoffmann (2), Gündogan (2), Müller, Werner (2), Havertz (2)

kép: M4 Sport

Adatlap

Legtöbb válogatottság: Lothar Matthaus (150)

Legtöbb gól: Miroslav Klose (71)

Aranyérmek:

  • Világbajnokság: 4
  • Európa-bajnokság: 3
  • Konföderációs Kupa: 1
  • Nemzetek Ligája: 0
  • Olimpia: 1

Ezüstérem:

  • Világbajnokság: 4
  • Európa-bajnokság: 3
  • Konföderációs Kupa: 0
  • Nemzetek Ligája: 0
  • Olimpia: 1

Bronzérem:

  • Világbajnokság: 4
  • Európa-bajnokság: 3
  • Konföderációs Kupa: 1
  • Nemzetek Ligája: 1
  • Olimpia: 4

Részvétel:

  • Világbajnokság: 20
  • Európa-bajnokság: 14

Aranylabdás játékosok:

  • Gerd Müller (1970)
  • Francz Beckenbauer (1972, 1976)
  • Karl-Heinz Rumenigge (1980, 1981)
  • Lothar Matthaus (1990)
  • Matthias Sammer (1996)

Rendezés:

  • Világbajnokság: 1974, 2006
  • Európa-bajnokság: 1988, 2024
  • Konföderációs Kupa: 2005
  • Olimpia: 1936, 1972

Vb-döntők száma: 8

Eb-döntők száma: 6

Olimpiai döntők száma: 2

Konföderációs Kupa-döntők száma: 1

Nemzetek Ligája-döntők száma: 0