Horváth Csenger szerint nagy változások jönnek Diósgyőrben: ,,Egy szűkebb, racionálisabb létszámú, tudatos keretszerkezetet alakítunk ki”

Horváth Csenger személyében új sportigazgatója van a labdarúgó OTP Bank Liga NB1-ben szereplő Diósgyőri VTK-nak. A 27 esztendős szakember korábban már dolgozott Debreceni VSC utánpótlásánál, az MTK-nál, a Gyirmót FC Győrnél, az ETO FC Győrnél, legutóbbi időkben pedig Stars and Friends menedzseriroda munkatársa volt, ám november eleje óta új fejezet kezdődött az életében. Mondhatni, hogy eddigi pályafutása legnagyobb kihívására kerül sor az elkövetkezendő időszakban Miskolcon.

fotó: Diósgyőri VTK

Horváth Csenger a miskolci klubnak adott interjújában beszélt a rövid és hosszú távú célokról is, valamint a szóba került az aktuális keret, a vezetőedző személye is, valamint a saját nevelésű fiatalok szerepeltetése.

,,Mindenki jól reagált az érkezésemre, azt látom a keret jelenlegi tagjain és a stábon, hogy meg szeretnék mutatni, hogy helyük van Diósgyőrben. Meg fogunk határozni objektív mutatókat, és aki megfelel ennek, azzal tudunk tervezni a jövőben, a többiektől viszont elválunk, és a helyükre új labdarúgókat keresünk. Végeredményében egy szűkebb, racionálisabb létszámú, tudatos keretszerkezetet alakítunk ki: 4 kulcsjátékos, 10 kezdőjátékos, 4 rotációs játékos, 7 projekt játékos, mindegyik kategóriához külön fizetési sávot rendelünk. Mivel a fizetési büdzsé nem változik, ez azzal is jár, hogy a legjobbak a bónuszoknak köszönhetően akár a mostani, nem alacsony fizetésüknél is többet vihetnek haza, de ehhez kiemelkedően kell teljesíteni, és akkor mindenki boldog lesz. Már elkezdte a munkát az új futballstratégiai osztály, ami játékosmegfigyelőkből és adatelemzőkből áll. Nekik az az elsődleges feladatuk, hogy a klub költségvetését figyelembe véve minőségi külföldi játékosokat találjanak a nemzetközi piacon, hiszen külföldről csak kulcsjátékost, esetleg kezdőjátékost akarunk igazolni, illetve amennyiben találunk, akkor még projektjátékos jöhet szóba, bár ebben a kategóriában elsősorban magyarokban gondolkodunk, kiegészítő ember azonban semmiképpen nem. A nemzetközi tapasztalatok szerint egy keret átalakítása 2-3 átigazolási időszak alatt végezhető el, persze már most télen is lesznek változások. A nyár végén pedig bátrabb, konkrét célt tűzhetünk ki magunk elé, ami nemcsak minket motivál, hanem a szurkolók számára is lelkesítő.”

A sportigazgató ezután beszélt Vladimir Radenkovicról is, akiről azt gondolja, hogy megfelelő választás volt a DVTK filozófiájával kapcsolatosan, aki nyitott az új dolgokra is.

,,Valóban, egy sportigazgató-váltás a legtöbb esetben edzőváltással jár, de ez nálam nem evidens, ezért minél hamarabb igyekeztem megismerni Vladimir Radenković vezetőedzőt, a gondolkodását, a személyiségét. Egy rendkívül nyitott és intelligens személyt ismertem meg benne, akiben komoly hajlandóság van, hogy a meghatározott filozófia mentén dolgozzon tovább. Meglátásom szerint egy sportigazgató legfontosabb feladata, hogy a mindenkori vezetőedző munkáját segítse, ugyanakkor minőségi kontrollt ellátva folyamatosan emlékeztesse a klubfilozófiában megfogalmazott alapelvekre. Minden olyan lehetőséget szeretnék megadni a szakmai stábnak, ami a közös gondolkodást, és a filozófia közös gyakorlatba ültetését segíti. És amennyiben ez működik, akkor mindenki számára az a legjobb, ha ez a stáb tovább tudja vinni a munkát, de magasabb szintre emelve a filozófiánk mentén.”

fotó: Diósgyőri VTK

Horváth Csenger ezt követőn beszélt a diósgyőri csapat keretében megtalálható fiatal labdarúgókról. Véleménye szerint közép és hosszú távon meglesz az eredménye a fejlesztési tervnek, amelyet a klub kidolgozott, de nem szeretnének, hogy ez az eredményesség rovására menjen.

,,A keretünkben több tehetséges fiatal található, de talán nem olyan mennyiségben, ami megkönnyítené a megállapodott játékpercek teljesítését. Közép és hosszú távon persze meglesz az eredménye a fiatal játékosok fejlesztési terve mentén végzett munkának – azaz egyszerűen fogalmazva: nekik többet kell edzeni, mint a kész játékosoknak. Ugyanakkor például Komlósi Bencében és Jurek Gáborban már most látom azt a potenciált, hogy megfelelően felépítve szép karriert fussanak be, és büszke legyen rájuk Diósgyőr, Miskolc, de az egész régió is. Ezt diktálja a klub és a játékosok közös érdeke. Szeretnénk versenyhelyzet teremteni minden téren, senki ne gondolja azt, hogy hátradőlhet, mert bérelt helye van a csapatban. Így a 3×90 perc teljesítéséhez háromnál jóval több fiatalra és saját nevelésű játékosra van szükségünk, hiszen a formaingadozás mellett mindig előfordul sérülés, betegség, korosztályos válogatottbeli kötelezettség. De ha van választási lehetőség, akkor majd a vezetőedző eldönti, hogy kikre számít a hétvégén. Ez azért is fontos, mert újra elismétlem, nem szeretnénk az eredményességből sem engedni.

fotó: Diósgyőri VTK

A sportvezető beszélt még a játékosok jövőbeli külföldi értékesítéséről is. Szerinte a huszas évei elején járó futballistákat lehet a legjobban értékesíteni a nemzetközi piacon, de ehhez az kell, hogy 17-20 éves játékosok is szerepet kapjanak a keretben, mivel az érési folyamatok eltérőek lehetnek.

,,Magyarország és az OTP Bank Liga világfutballban elfoglalt helyét figyelembe véve akkor van esélyünk játékost értékesíteni a nemzetközi piacon, ha legkésőbb a húszas évei elején eladjuk a játékjogot. Mert ahová potenciálisan értékesíteni tudunk, azoknak a ligáknak alacsonyabb az átlag életkora, mint az NB1-é. Az idősebbek ritkán piacképesek, persze akadnak kivételek. Ezért az érési folyamatot figyelembe véve 17-20 éves kor között kell betenni a fiatalokat a csapatba, majd a felépítését követően értékesíteni a játékjogot. Ez azt is meghatározza, hogy milyen idős labdarúgókat kell igazolni, mikor kezdjük el őket építeni, és mennyi kifutási ideje van egy labdarúgónak.”

Horváth Csenger hosszasan beszélt még a szövevényes szabályozások és ajánlások rendszeréről is.

,,Csak látszólag tűnik annak, mert ha megfelelünk a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkársága háttérintézményeként működő Nemzeti Sportügynökség (NSÜ) elvárásainak, akkor biztosan teljesítjük az MLSZ ajánlásait is. De én egészen máshonnan közelítem meg ezt a kérdést. A DVTK egy nagy klub, ezért a pályán elért eredmények határozzák meg a sikereket, ugyanakkor a helyi, diósgyőri értékeken alapuló klubfilozófia szerves részét képezi, hogy játszatunk, felépítünk fiatalokat, és értékesítjük a játékjogukat. Ha ezt az MLSZ vagy az NSÜ még külön támogatásra méltónak ítéli, akkor az a csillagok szerencsés együttállását jelenti. Számomra az a kiindulópont, hogy az NSÜ és az MLSZ egy olyan lehetőséget ajánl, amivel a DVTK-nak mindenképpen élnie kell, mert stratégia szintű döntés alapján a költségvetésünk egy része ezekből a forrásokból származik. Ráadásul a feltételrendszer elvágólagos, azaz amennyiben teljesítjük az számokat, akkor a teljes összeget lehívható, ha csak 99 százalékig jutunk, akkor nem jár egyetlen fillér sem. Közép és hosszú távon biztos vagyok az elképzeléseink működőképességében, továbbá az NSÜ felé tett vállalás megegyezik a filozófiánkkal. Rövid távon viszont nem hagyhatunk figyelmen kívül néhány adottságot. Örököltünk egy játékoskeretet, amelyik úgy lett kialakítva, hogy nincs meg a feltétele annak, hogy egészséges módon teljesítsük az NSÜ-vel történt megállapodás játékperceit. Ezért sürgősen növelni kell a fiatal játékosok számát és minőségét, illetve hiányoznak a szintén támogatott 1999 és 2004 között született saját nevelésű játékosok. Így rendkívül fontos feladatunk, hogy az átigazolási politikánkkal segítsük a vezetőedzőt, és már a télen hozzunk olyan játékosokat, akikkel megkönnyítjük a céljaink elérését, azaz egyszerre legyen eredményes a csapat a pályán, illetve le tudjuk hívni az NSÜ és az MLSZ támogatását.”

Végezetül arról is beszélt, hogy pontosan Nemzeti Sportügynökség milyen elvárásokat támasztott a Diósgyőri felé.

,,Az idény elején a DVTK és az NSÜ úgy állapodott meg támogatás fejében a fiatalok játékpercének mennyiségéről, hogy átlagosan két támogatott korú játékosnak kell végigjátszania a mérkőzéseket, beleértve a kupamérkőzéseket is a 4. fordulótól. Az idő előrehaladtával azonban fokozatosan elmaradtunk ettől, ezért a hátralévő mérkőzéseken átlagosan három fiatalnak és 25 év alatti saját nevelésű játékosnak kell a pályán lenni. A megállapodás nem zárja ki, hogy elvileg akár az U19-es csapattal álljunk ki, de ez nem fordulhat elő Diósgyőrben, mert a legfontosabb a csapat eredményessége. Azt is fontos tisztázni, hogy az NSÜ-vel kötött támogatási szerződés értelmében fiatalnak számítanak a 2003. január 1. után született, legalább részben magyarországi akadémiákon nevelt játékosok, azaz a jelenlegi keretből Bényei Ágoston, Ferencsik Bálint, Fekete Vince, Herbák Máté, Huszár Marcell, Jurek Gábor, Komlósi Bence, Varga Zétény. Illetve ide tartozik a 25 év alatti saját nevelésű – legalább három évet töltöttek a DVTK akadémiáján – játékosok is, akik „elvihetik” a játékpercek mintegy harmadát. Ahogy utaltam rá, ennek a kategóriának a képviselői fájóan hiányoznak, pedig őket nyugodt szívvel nevezhetjük felnőtt labdarúgóknak. Létezik még egy ezzel párhuzamos vállalás az NSÜ felé, méghozzá a kölcsönjátékosokat illetően. Ezt partnerklubunk, a Merkantil Bank Ligában szereplő Kolorcity Kazincbarcika segítségével fogjuk teljesíteni (jelen állapot szerint az U21-es válogatott Demeter Milán, az U19-es válogatott Bacsa Benjámin, a jelenleg sérülés utáni rehabilitációt végző Bánhegyi Bogdán és Balázsi Levente kölcsönben szerepel kék-sárgában, illetve ide számítható a kooperációs szerződés keretében Ferencsik Bálint is), és kijelenthetjük, hogy időarányosan jól állunk ezen a téren.”

fotó: Diósgyőri VTK