Az OTP Bank Liga jópár magyar válogatottat adott már, illetve termel ki, és fog is. Ámde hogy állunk a légiósok terén? A légiósok közül is egy speciális réteget nézünk jelenleg. Azokat, akik hazájuk felnőtt „A” válogatottjában, azaz hazájuk legjobbjaik között próbálhatták ki magukat.
Országok szerint csoportosítva, illetve egyénenként is szemezgethetünk a játékosokból.
Nehéz ellenfél / Luxemburg
Luxemburg válogatottja nem állt messze a meglepetés okozásától, hisz nem voltak távol a végülis kiselejtező Szlovákiától. A nem túl nagy lélekszámmal és területtel rendelkező ország eddigi gyenge futballját meghazudtolva épít fel jelenleg is egy egészen ütőképes válogatottat, ha például csak azt nézzük, jópár Németországban légióskodó luxemburgi van jelen keretükben.
Tim Hall, az Újpest alapembere is hasonló utat járt be. Németországon kívül játszott még a belga 2. vonalban, illetve ukrán, portugál és lengyel csapatokban is, mielőtt az Újpesthez igazolt. A 26 éves védő neve onnan lehet emlékezetes, hogy 2023 elején a Ferencváros ellen érdekes öngólt szerzett.
A 24′-es EB meglepetéscsapata? / Csehország
Csehország válogatottja is lehet a következő EB meglepetéscsapata. Hasonlóan jó kerettel rendelkeznek, mint a mieink, illetve a szereplésükben benne van a potenciál, hogy nagyot alkossanak.
A Puskás Akadémia is magának tudhat egy cseh válogatottat, nem mást, mint Patrizio Stronatit. A 29 éves, jelenleg is cseh válogatott játékos 4 mérkőzésen védő létére már egyszer betalált.
Szebb napokat is látott / Lengyelország
Lengyelország futballja keresi a konzisztenciát, ámde nem találja. A lengyelek az utóbbi időben egészen érdekes eredményeket produkálnak, és ez kiütközhet abban is, hogy a következő EB-re még pótselejtezőn sem biztos, hogy kvalifikálják magukat.
Ezen válogatottban egyszer pályára lépő Wojciech Golla szintén a Felcsút játékosa. Az egyszeres válogatott még 2014-ben kapott szerepet Moldova ellen egy barátságos mérkőzésen.
Akiknek nehezen jön össze / Norvégia
Az északi válogatott remek játékosokból áll. Említhetjük Erling Haalandot, Martin Ødegaardot, vagy akár a Fradi két kiválóságát Kristoffer Zachariassent, és Tokmac Chol Nguent. Norvégia eddig egyszer szerepelt EB-n, nagyon nehezen sikeredik nekik. A jövő évi 2024-es németországiról is lemaradtak.
A Ferencváros norvég légiósai persze a fent említett két sztárhoz képest epizódszerepet kaptak hazájuk válogatottjában, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne meg a sanszuk a jövőben magukra húzni a piros-kék mezt. Tokmac egyszer, míg Zachariassen 3 alkalommal szerepelt a válogatottjában.
Nagy lemaradók / Svédország
A svédek az előző EB-n nyújtott jó teljesítmény után a következőről meglepetésre lemaradnak.
Szintén Felcsúton játszik egyszeres válogatott játékosuk Jonathan Levi. 2019-ben mutatkozott be a PAFC labdarúgója hazája válogatottjában, azóta nem hívták be.
Baltiak / Észtország
Hazánkban játszik lett légiós, litván már nem, pedig emlékezetes lehet Linas Pilibaitis neve, de most az észtekről lesz szó, akik válogatottat is adnak. Észtország magához képest jó válogatottal bír, de a formájára ez nem igaz. Utoljára 2023 januárjában sikerült nyerniük, Finnország ellen.
Újpest büszkélkedhet két észt válogatottal is. Mindketten jelenleg a válogatott keretének tagja. Egyikük a 29 alkalommal pályára lépő védő, Märten Kuusk, a másik játékos pedig a fiatal csatár Oliver Jürgens, aki nemrég mutatkozott be, 2 mérkőzéssel bír.
Sorozatban másodjára is megcsinálnák/ Finnország
A harmadik skandináv állam Finnország. Az előző Európa-bajnokságuk volt az első, ámde újból el szeretnék érni a kvalifikációt a lengyelek ágáról.
Ha jó formában szerepel, az előző EB után behívott Mikael Soisalo akár ott lehet a következőn. A Felcsút futballistája 4 alkalommal játszott Finnország színeiben.
Északi szomszédok / Szlovákia
Válogatottjuk nemrég megújuláson ment keresztül, ez érezhető azon is, hogy kint vannak az EB-n, és maguk mögött hagyták a gyenge formájukat.
A magyar első és második osztály is magáénak tudhat szlovák válogatottat, méghozzá egészen érdekes formátumban. Amíg Alexander Mojzis a Debrecenből, és Nikolas Spalek az MTK-ból csak kerettagjai voltak a szlovák válogatottnak, addig Michal Skvarka, aki nyáron igazolt az NB2-es Győri ETO-hoz, már kétszer is szerephez jutott.
Nem az aranygeneráció / Bulgária
Borzasztó formában Bulgária, mely sokkal szebb napokat is átélt már az egykoron Hriszto Sztoicskov és Dimitar Berbatov neveit is felvonultató nemzet csapata.
Hazánkban a DVTK-nál jut szóhoz Bozhidar Chorbadzhiyski, aki már 11 alkalommal is kiérdemelte a bolgár mezt.
Teljes névrokonok / Koszovó
Hazánkban két koszovói válogatott is szerepel.
Egyikük Lirim Kastrati, a másik futballista pedig Lirim Kastrati. Nem, nem rokonok. Hiába a név teljes azonossága, a posztjuk, és csapatuk is különböző. Egyik Lirim Kastrati az Újpest szélső védője, másik Lirim Kastrati pedig a Fehérvár FC támadója. A liláknak azért is lehet jó emlékük a 24 éves védőhöz, hisz legutóbbi kupasikerük alkalmával döntő szerepet vállalt góljával. A Fehérvár támadója 17 válogatottbeli mérkőzésen 1 góllal, míg az UTE védője 14 meccsel bír Koszovó válogatottjában.
Nem gyakori / Szlovénia
Ritka alkalom, hogy szlovén, sőt szlovén válogatott igazoljon az NB1-be.
A Diósgyőri VTK-nál ez megtörtént. Rudi Pozeg Vancas nyáron érkezett Miskolcra, első magyar csapatába. Az egyszeres szlovén válogatott játékos alapembere tud lenni a piros-fehéreknek, és már 9 gólból vette ki a részét a szezon alatt.
Fejlődő keleti szomszéd / Románia
Egészen gyakori, hogy román, vagy román állampolgársággal (is) rendelkező játékos igazol Magyarországra, ámde ritka, hogy román válogatott. Szintén furcsa helyzet, hogy az NB1-ben egy, míg az NB2-ben kettő román válogatott is játszik.
A Mezőkövesdnél futballozik a 7 válogatott mérkőzésig is eljutó Steliano Filip, aki kiegészítő emberként játszik a matyóknál. Az NB2-ben jóval fontosabb szerepet vállal az ETO-nál Paul Anton, és Claudiu Bumba. A nemzetközi futballban kicsit jártasabbaknak az első, amíg a magyar futball kedvelőinek a második név lehet ismerős. Az ETO mindkét nyári szerzeménye rendelkezik román válogatott mérkőzéssel. Anton 12-vel, amíg Bumba 3 meccset tudhat magáének. Paul Anton a győrieknél vezéregyéniség, Keresztes Krisztián mellett csapatkapitány, míg Bumba szintén vezérként, ámde inkább az ellenfél kapuja előtt tűnik fel többször, Antonnal ellentétben, akinek a támadások elindítása, és az ellenfél támadásainak szűrése a feladata.
Örök kérdőjel / Fehéroroszország
A fehérorosz futball mindig változó. Néha Svájccal vannak partiban, néha Omán gyűri le őket. Amíg ekkora amplitúdón mozog a futballjuk, addig ne keressük őket világeseményen, de ha megtalálják az arany középutat, fejlődőképes válogatottjuk lehet.
Ezen van Vladislav Klimovich, a DVTK védekező középpályása, akit még a Gyirmót hozott Magyarországra, és egy ciprusi kitérő után visszajött Miskolcra. A 27 éves játékos alappillére a válogatottjának a maga 36 mérkőzésével, és egy góljával. Aleksandr Karnitskiy a Mezökövesd jelenleg sérült, Klimovich szerepéhez hasonlóan védekező középpályása már 2019 óta a matyók szolgálatában áll. Karnitskiy 7 válogatottbeli meccsel szinesíti a magyar futballt.
A magyar futball sikerének kulcsa lehet a jó minőségű légiósok, és az akadémiákról kikerülő fiatal tehetséges játékosok kiegyensúlyozott játszatása.
indexkép Tokmac a norvég válogatottban / forrás: panenka.org