,,Továbbra is egy markáns, versenyképes csapatot szeretnénk kialakítani, valamint folytatnánk a három éve elkezdett munkát” – interjú Fekete Tivadarral, a Nyíregyháza Spartacus FC sportigazgatójával

Kicsivel több mint négyhetes szünetet követően június 18-án edzésre jelentkeztek a labdarúgó NB1-ben szereplő Nyíregyháza Spartacus FC játékosai. A keret tagjai első körben különféle felméréseken estek át, majd ezt a labdás edzések követték. A Bódog Tamás által irányított együttes tehát gőzerővel készül az új idényre, miközben a háttérben is komoly munka zajlik az átigazolásokkal kapcsolatban.

fotó: Nyíregyháza Spartacus FC

A Szpari június 21-én nyílt edzést szervezett szimpatizánsai számára. A tréning komoly érdeklődés mellett zajlott, több száz drukker látogatott ki az Örökösföldi Sporttelepre. A program során a szurkolók megtekinthették az első csapat edzését, amely a legkisebbektől a legidősebbekig sokak számára jelentett maradandó élményt. Az edzés végén több gyermek is csatlakozott a játékosok levezető futásához, majd közös fotók készültek, sokan kértek autogramot a labdarúgóktól, akikkel néhány szót is válthattak.

A nyílt edzést követően lehetőségünk volt interjút készíteni Fekete Tivadarral, a Nyíregyháza Spartacus FC sportigazgatójával.

-Egy remek kezdeményezés volt a Nyíregyháza részéről a nyílt edzés megszervezése, hiszen rengeteg szurkoló nyerhetett betekintést a csapat életébe. Szerették volna egy kicsit közelebb hozni a drukkereket a klubhoz?

A szurkolóknak mindig a csapat eredményessége a legfontosabb, de nyilván emellett arra is törekszünk, hogy minél több olyan programot és eseményt szervezzünk, amelyekkel egy kicsit közelebb hozhatjuk a klubot a szimpatizánsokhoz, a szurkolókhoz és a gyerekekhez.

A mostani nyílt edzésnek nem is igazán a szakmai tartalma volt a fő irányvonala, hanem az, ami utána történt, hiszen több száz szurkoló vonult a pályára, ahol fotókat készíthettek, különféle ereklyéket írathattak alá, vagy csak néhány szót válthattak a kedvenceikkel. Mindenképpen jó látni, amikor boldogok a klubhoz közel álló emberek és a szurkolók.

-Az első osztályú bajnokság egyik legmagasabb átlagnézőszáma Nyíregyházán volt az elmúlt idénybe. A mostani nyílt edzésen több százan látogattak ki, amely mutatja, hogy sokan kíváncsiak a csapatra. Minek köszönhető ez a fajta érdeklődés?

Nyíregyházán nagyon szeretik a futballt, és fantasztikus érzés, hogy sikerült visszahozni az elmúlt évek munkásságával azt, ami korábban jellemezte a klubot, és az előző évtizedben nem volt meg. Számunkra mindenképpen pluszt jelent, ha minél többen buzdítanak minket a lelátóról, hiszen ennek köszönhetően a jövőben még eredményesebbek lehetünk.


Szeretnénk, ha a következő szezonban is minél több mérkőzésre kilátogatnának a szurkolók, illetve bízunk abban, hogy egy-egy negatív eredmény ellenére is kitartanak majd a csapat mellett. Emellett azt is szeretnénk, ha nem kizárólag a számszerű eredmények alapján ítélnének meg minket, hanem látnák azokat a törekvéseket és szándékokat is, amelyeket annak érdekében teszünk, hogy a drukkerek elégedettek és boldogok lehessenek.

-A csapat elkezdte a felkészülést az új idényre, és neked, mint sportigazgatónak is komoly feladataid vannak ilyenkor, hiszen gőzerővel dolgozol a játékoskeret megerősítésén. Milyen irány mentén igyekszik a klub igazolni egy-egy átigazolási szezonban?

Hivatalosan még nem kezdődött el a nyári átigazolási időszak, de a klubok többségénél már megkezdődött az ezzel kapcsolatos munka, köztük természetesen nálunk is. Egyes játékosok szerződése lejárt, másoké meghosszabbításra került, míg voltak olyanok is, akik kölcsönben szerepeltek nálunk, és vissza kellett térniük anyaegyesületükhöz, első körben ezekről kellett tárgyalnunk. Emellett párhuzamosan dolgozunk azon is, hogy megtaláljuk számunkra azokat az új játékosokat, akik sikerre vezethetnek minket.

Az elmúlt évek gyakorlatát követve továbbra is szeretnénk minél tudatosabban kiválasztani azokat a labdarúgókat, akik egyrészt hozzájárulhatnak a csapat eredményességéhez, másrészt esetleges értékesítésük esetén a klub is profitálhat eladásukból.


Továbbra is az a legfontosabb célunk, hogy minél több magyar játékos szerepeljen a csapatban, ugyanakkor azt is látni kell, hogy a hazai játékospiac meglehetősen szűk, ezért korlátozottabbak a lehetőségek. Éppen ezért vannak olyan helyzetek, amikor a nemzetközi piac felé is nyitnunk kell. Ilyenkor is arra törekszünk, hogy minden oldalt értékelve válasszunk, és olyan játékosokat hozzunk Nyíregyházára, akik szakmailag és emberileg egyaránt illeszkednek a klub elképzeléseihez.

-A legnagyobb beszédtémát két kölcsönjátékos, Muhamed Tijani és Meldin Dreskovic szolgáltatta az elmúlt időszakban, akik tavasszal kölcsönben szerepeltek a Szpariban, mindketten fontos láncszemek voltak. Volt-e esetleg lehetősége a klubnak a két játékos megvásárlására, mit lehet tudni a háttérről?

Külön öröm számomra, hogy az említett két játékos bevált nálunk a tavaszi szezon során, ami egyúttal a kiválasztási rendszerünk hatékonyságát is igazolja. Tijani góljai és gólpasszai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy eredményesen szerepeljünk tavasszal, míg Dreskovic kiváló védőmunkát végzett, és remekül irányította a védelem működését.


Valóban volt egyfajta törekvés a részünkről arra, hogy mindkét játékost végleg megszerezzük, ugyanakkor látni kell, hogy bizonyos korlátok között működünk, amelyek nem teszik lehetővé számunkra az ilyen szintű átigazolások megvalósítását. Tijanit és Dreskovicot is csak jelentős átigazolási díj ellenében vásárolhattuk volna meg, amely már jóval meghaladta volna a klub pénzügyi lehetőségeit.

Fájó szívvel kellett kiszállnunk ebből a versenyből, és olyan irányba kell tovább haladnunk, amely összhangban van a lehetőségeinkkel. Fontos, hogy megőrizzük a klub gazdasági egyensúlyát, hiszen van egy tulajdonosunk, aki hosszú évek óta elkötelezetten támogatja és szereti ezt a klubot, ugyanakkor számára is vannak meghatározott keretek.


A legfontosabb, hogy a rendelkezésünkre álló forrásokat észszerűen használjuk fel, és ne hozzunk olyan döntéseket, amelyek hosszú távon hátrányosan érinthetnék a klub működését. Utóbbira számtalan példa van az elmúlt évekből, hogy nagy hagyományokkal rendelkező klubok tűntek el a futball térképéről a nem megfelelő gazdálkodásnak
köszönhetően. Mi folyamatosan felelősségteljesen gazdálkodunk.

-Az előző szezonban több játékos is jól teljesített, emiatt számos hazai és külföldi klub figyelemmel követi az ő helyzetüket. Mennyire próbálják egyben tartani ezt a keretet, illetve milyen feltételek teljesülése esetén lehet elmozdítani valakit Nyíregyházáról?

Az értékeinket nem fogjuk csak úgy elherdálni. Kizárólag abban az esetben járulunk hozzá bármilyen átigazoláshoz, ha azt tisztességesen megfizetik.


A csapatépítés és a csapat egyben tartása szorosan összefügg egymással. Nekem, sportigazgatóként az lenne a legjobb, és egyben a legkönnyebb, ha a játékoskereten minél kevesebbet kellene változtatni.


Úgy vélem, hogy Magyarországnak klubszinten továbbra is termelő országnak kell lennie, ha egy játékos jól teljesít és felhívja magára a figyelmet, akkor egy megfelelő ajánlat esetén külföldre értékesíteni kell. Ez bevétel szempontjából is fontos, amit a klubok visszaforgathatnak, akár utánpótlás nevelésre is.


Szeretnénk minél eredményesebb csapatot, ugyanakkor az elmúlt évek kiválasztási munkáját dicséri, hogy futballistáink iránt egyaránt érdeklődnek belföldről és külföldről.

-Zárásként, miként tekint vissza az eddigi munkájára, illetve mit vár a csapattól a 2026/2027-es szezonban?

Most nyáron lesz három és fél éve, hogy a Szpari sportigazgatója vagyok. Amikor idekerültem, a klub nem a legfényesebb időszakát élte. Elsőként stabilizálnunk kellett a működést, majd olyan sportszakmai pályára kellett állítanunk a klubot, amelynek
köszönhetően a tulajdonos visszanyerhette a hitét és a motivációját abban, hogy érdemes a klubot tovább működtetnie.

Úgy gondolom, ez maximálisan sikerült, hiszen megnyertük az NB2-t és feljutottunk az NB1-be. Az irányításunk alatt történelmi kupasikert értünk el azzal, hogy a legjobb négy közé jutottunk, és az élvonalban is több bravúros győzelmet arattunk, elég csak a Ferencváros, a Debrecen és a DVTK idegenbeli legyőzését említeni. Az első élvonalbeli szezonunkban a bennmaradás volt a legfontosabb cél, amelyet sikerült teljesítenünk. A legutóbbi idényben szerettünk volna szintet lépni, de az ősz nem úgy alakult, ahogyan azt elterveztük. Ugyanakkor a tavaszi harmadik helyezésünk önmagáért beszél, így összességében
elégedettek lehetünk.

Természetesen szeretnénk tovább fejlődni az új szezonban is, hiszen sportemberek vagyunk, az egész életünk erről szól: szeretünk versenyezni, sikereket elérni, díjakat és címeket nyerni.

Egy markáns, versenyképes csapatot szeretnénk kialakítani, amely nem a kiesés elkerüléséért küzd, hanem bármelyik ellenfelével szemben eséllyel lép pályára, akár hazai környezetben, akár idegenben. Hogy ez végül mire lesz elég, azt majd az idő eldönti.

fotó: Tóth Kristóf

Fekete Tivadarnak nagyon szépen köszönjük, hogy a rendelkezésünkre állt!

A nyíregyházi keret június 24-ig hazai környezetben tréningezett, majd egy kilenc napos edzőtáborba utaztak Ausztriába, ahol több felkészülési mérkőzést is játszanak. A tervek szerint összesen hat edzőmérkőzés szerepel a szabolcsiak programjában, amelyeken osztrák, cseh, román, magyar és ukrán ellenfelekkel is találkoznak Bódog Tamás tanítványai.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.