2024 márciusában új időszámítás kezdődött a labdarúgó OTP Bank Liga NB1-ben szereplő Újpest FC-nél, miután a MOL megvásárolta a patinás fővárosi lila-fehér klubot, ám az előző szezonban éppen csak sikerült kiharcolnia a gárdának a biztos bennmaradást. Az új idény elején a csapat vezetőedzőjének, a korábban a Fehérvár FC-ben dolgozó svéd-lengyel szakembert, Bartosz Grzelakot nevezték ki, mellette pedig alaposan megerősítették a csapat keretét. Olyan futballistákat is sikerült leigazolniuk a nyár folyamán, mint Riccardo Piscitelli (Mezőkövesd) Fran Brodic (Dinamo Zagreb), André Duarte (NK Osijek), Fiola Attila (Fehérvár FC), Horváth Krisztofer (Torino FC), mellettük pedig olyan fiatalok robbantak be a NB1-ben, mint Mucsányi Márk vagy Geiger Bálint. A IV. kerületi gárda végül a 6. helyen fejezte be az őszi szezont, ráadásul a MOL Magyar Kupában továbbra is esélyesek a végső győzelemre.
fotó: MLSZ
Ratatics Péter, az Újpest FC elnöke nem olyan régen exlúzív interjút adott az M4 Sportnak, amelyben beszálmolt a klubban történt változásokról, a játékoskeret jövőbeli változásairól, de szóba került az új stadion is.
Kihívásokkal teli 9 hónap Újpesten
„Az elmúlt kilenc hónapban nem volt egy perc sem, amikor unatkoztunk volna. Rengeteg feladattal szembesültünk már az elején, de erre számítottunk is, nem ért minket váratlanul. Az előző bajnokság végén izgultunk, hogy megőrizzük az élvonalbeli tagságunkat, de ez szerencsére a szezon vége előtt pár fordulóval biztossá vált. Onnantól kezdődött az igazi munka, a felkészülés a változásra. Az elejétől tudtuk, hogy rendkívül sok változást kell végrehajtanunk, mert az nem normális dolog, hogy a csapat kétharmada kicserélődik. Összeségében egy rendkívűl izgalmas év volt. Én az üzleti életből érkeztem, számomra a legváratlanabb a szurkolói reakciók és szurkolói érzelmek voltak, hogy ez milyen mélységekben és széles körben jelen vannak a futballt szerető közösségben. Amióta elkezdődött az átalakulás, rendeződött az Újpest helyzete és a játék kezdett egyre jobbá válni, ennek következtében egyre többen jelentkeznek nálam, hogy ő is nagy újpesti, csak az elmúlt időszakban nem volt miért szurkolni. Amikor ott vagyunk a stadionban és tízezer ember tombol, egy hazai gólnál majd kiugrik a bőréből, ez az érzelem, ez az érzés átragad rám is. Ez egy olyan töltetet ad, amit az ember kamatoztatni tud a hétköznapi életben is. De ugyanígy borzasztó lehangoló tud lenni, ha kikapunk. Én egy nagyon racionális világból jövök, itt viszont nagyon vegyes a racionalizmus és az érzelmi töltet, ezt még nekem is kezelni kell.”
Érdekes hatásokkal szembesültek a klubnál az átigazolásokkal kapcsolatban
„Az új játékosokkal történő tárgyalások során két nagyon érdekes hatással kellett szembesülnünk. Az egyik a MOL belépése, hogy akkor biztos rengeteg pénz van és sokat lehet kérni. A másik pedig, hogy tudják, átalakulás lesz, de nem tudják, milyen irányba fogjuk vinni az egészet, milyen gyorsan lehet fejleszteni. Ilyenkor inkább kivártak és óvatosabbak voltak velünk. Nekünk nagyon fontos volt, hogy az elejét ne rontsuk el. Ne küldjük azt az üzenetet a piac felé, hogy bármit lehet kérni, mert nem értünk hozzá, ezért mindent megfizetünk. Tudatosan akartuk építeni, milyen imidzsünk lesz. Régi mondás, hogy rossz rendszerbe friss pénzt önteni nincs értelme, ezért a rendszereket akartuk stabilizálni, új alapokra helyezni. Tudatos stratégia mentén beleönteni a pénzt a csapatba.”
2-3 éves távlati célok
,,Két-három éven belül szeretnénk helyreállítani az alapokat. Ez nemcsak a sportszakmai részre vonatkozik, szeretnénk az irodai működést, a klubról alkotott imidzset is rendbe tenni. A fő fókusz a sportszakmai fejlődésen van. Nem csak az edzői stábot, de az orvosi stábot, az erőnléti edzőt, mindent teljes körben szeretnénk építeni. Idén az volt a kitűzött célunk, hogy az első hatban legyünk. Az erősítéseknek folyamatosnak kell lenniük. A legutóbbi nyári átigazolási időszakban nagyon sok játékost kellett igazolnunk, mondhatni tömeges igazolást hajtottunk végre, mostantól azonban a finomhangolás időszaka következik. Még két-három átigazolási ablakra van szükségünk ahhoz, hogy a jó nemzetközi kupaszereplésre alkalmas keretet állítsunk össze.”
A klub átigazolási politikája, keret kialakítás
„Három, négy alapelvet már lefektettünk az elején, ehhez ragaszkodom, ezt nem akarjuk megszegni. Nem kizárt, hogy öt-tíz éven belül lesznek finomítások, de továbbra is kitartunk amellett, hogy legalább a keret felét magyar játékosok alkossák. Életkor tekintetében nyolcvan százaléknak harminc év alatt, negyven százaléknak huszonöt év alatt kell lennie. A harmadik szabályunk, hogy az utánpótlásunkra építsünk. Szeretnénk minden évben legalább egy, de inkább kettő játékost beépíteni az utánpótlásunkból a felnőtt keretbe. Az pedig alapvetés, hogy teljesítmény alapú értékek mentén szeretnénk igazolni, ne az számítson, hogy ki kinek a valakije vagy ki ajánlotta. Az átigazolásoknál a felelősség az enyém, valamint a végső döntést is én hozom meg. A későbbiekben elképzelhető, hogy ez változni fog, de ez nekünk egy tanulási folyamat. Szeretném megérteni, hogy kit igazoltunk, miért igazoltuk, milyen elemzéseket végeztünk a játékossal kapcsolatosan. Fontos volt a számunkra az igazolásoknál, hogy ne csak egy ember véleménye számítson. Van egy játékosi bizottságunk, ahol öten ülünk bent és mindenkinek megvan a saját véleménye az adott labdarúgóval kapcsolatban. Folyamatosan kérdezzük egymást, illetve próbáljuk felmérni egy-egy igazolásnak a hátulütőit, buktatóit.”
fotó: Újpest FC
A keserű felismerés, több évtizedes szakmai folyamatok hiányzása
,,Az ember azt gondolja, hogy egy Újpestnél olyan szintű szakmai folyamatok álltak be az évtizedek alatt, hogy csak működtetni kell a klubot. Hamar kiderült, hogy nem így vannak a dolgok és ez egy borzasztó felismerés volt. Úgy vettük át a belga tulajdonostól a klubot, hogy nem volt játékosmegfigyelő, nem voltak adatok, nem volt adatelemzés, nem rögzítették az edzéseken, meccseken nyújtott teljesítményeket. Ezek teljesen alap elvárások, amik nem voltak meg. Nagyon nulláról vagy talán minuszból indultunk a többi csapathoz képest, de gyorsan és tudatosan haladunk.”
Bartosz Grzelak nyári kinevezése és eddigi munkássága
,,Az első igazolások egyike a vezetőedző volt. Amikor Grzelak mester mellett döntöttem, azt szerettem volna, hogy olyan vezetőedző jöjjön, aki a magyar futballt már látta, nem nulláról kell kezdenie. Az világos volt számunkra, hogy egy teljesen átalakuló csapatba nem egy olyan edzőt kell behozni, aki még azt se tudja, hogy a futballklubok hol vannak Magyarországon, milyen erőt képviselnek, milyen hagyománnyal bírnak, milyen stratégia mentén dolgoznak, mert az egy olyan behozhatatlan hátrány lett volna, ami csak hátráltatja és lassítja a csapatépítést. A legfontosabb szempont a vezetőedző személyisége volt. Bartosz Grzelak egy igazi vezető, aki nagyon struktúrált, alapos, nem csinál ad hoc dolgokat, hanem precíz, előre elgondolt ütemtervre építkezik. A másik pozitívum vele kapcsolatban, hogy nagyon jól szervezi meg a csapat védekezését, amelyet jól mutat, hogy mi kaptuk a legkevesebb gólt az NB1-ben az őszi szezon folyamán, ez mutatja az értékünket, eredményünket. A támadások szervezése már egy másik téma, mivel ott sokkal több az egyéni teljesítmény, a rögtönzések, egyéni játékszituációk gyakorlása, erre több idő kell. A téli edzőtáborban tovább javíthatja a csapat támadójátékát, mivel egy kész kerettel fog tudni dolgozni. Nyáron még azon gondolkodtunk, hogy hány játékos tud elutazni az edzőtáborba, hogy minőségi munkát lehessen végezni. A legnagyobb gond az volt, hogy sok játékos érkezett július végén, valamint augusztusban, hiszen akkor már elkezdődött a bajnokság, de most más lesz a helyzet.”
fotó: Újpest FC
Újpesti utánpótlás
,,A korábbi újpesti utánpótlás helyzetéről sok pozitívumot nem tudok mondani. Inkább a nevetséges, vicces, katasztrófa kifejezések lehetnek azok, amik jól leírják azt a helyzetet. A két újpesti utánpótlás úgy volt egymás mellett, hogy a pályák is elvoltak választva egymással egy kerítéssel. A gyerekek azt láthatták, hogy a másik oldalon is gyerekek vannak, ők is lila felszerelésben edzenek, de mégsem kommunikáltak egymással, nem tudtak vegyülni, egymás ellen játszani, kivéve a bajnokságokban, ahol Újpest játszott az Újpesttel. Ez katasztrófa volt. Szerencsére Őze Istvánnal, az UTE elnökével egyeztettem. Mindkét fél szándéka az volt, hogy ezt a helyzetet megszüntessük, egyben legyen az utánpótlásunk és egyesült erővel szálljunk bele abba a versenybe, amely az utánpótlás nevelésről szól, valamint próbáljuk meg a gyerekekből kihozni a legjobbat. Szeretnénk ebben az élen járni, hogy olyan hazai sztárokat tudjunk kinevelni, akik előbb a mi csapatunkban, majd nemzetközi szinten is megállja majd a helyét.”
Új stadion
,,Ebben a kérdésben én nagyon ambíciózus vagyok. A kollégáim szerint ez irreális cél, de én már a 2027-es szezont az új stadionban szeretném elkezdeni. Nagyon sok helyszínt néztünk ki Újpesten belül, egész pontosan ötöt. Ami fontos, hogy egy ilyen létesítményt ma már egy szurkolói élményközpontnak kell tudni definiálni. De nem csak az számít, hogy ott bent mi vár rád, hanem hogy tudsz oda eljutni, milyen a környezete, milyen egyéb programok várnak ott rád, hogy a családoknak ez egy jó program legyen. Számomra a legideálisabb helyszín az a Fóti úti régi Tungsram-gyár területe lenne. Nem titok, ezzel kapcsolatban már zajlanak a tárgyalások, viszont még nincs megállapodás. Mindenkitől egy kis türelmet szeretnék kérni, mivel amint megtörténik az adás-vétel, úgy kezdjük el a lakossági tájékoztatást. A tömegközlekedés zárt pályás, több szempontból is megoldott azon a területen, míg a jelenlegi stadionnál ez nem elmondható. A Szusza Ferenc Stadionnal több problémánk is van, mivel el kellene fordítanunk a létesítményt 90 fokkal, hiszen az új UEFA és FIFA szabályoknak nem felel meg ez a tájolás, valamint a közeli épületek elhelyezkedése is akadály, parkolók nincsenek, tömegközlekedés nem olyan jól van megoldva. A Fóti úti terület sokkal ideálisabb lenne, nem csak a stadionnak, hanem a környező sportparknak vagy közparknak a felépítésére is.” – zárta szavait Ratatics Péter.
fotó: M4 Sport
A teljes interjút itt tudjátok elolvasni: https://m4sport.hu/magyar-foci/labdarugas/cikk/2024/12/23/ratatics-peter-a-2027-es-szezont-mar-az-uj-stadionban-szeretnem-kezdeni/
A futballisták jelenleg a jól megérdemelt pihenőjüket töltik, ám hamarosan újra edzésbe kell állniuk, hiszen februárban folytatódik a bajnokság, valamint a MOL Magyar Kupa küzdelmei is.