Az idei szezonban láthatjuk utoljára a már megszokott lebonyolítást a Bajnokok Ligájában, az Európa-Ligában és a Európa Konferencia-Ligában, hiszen az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) korábban már bejelentette, hogy új korszak veszi kezdetét az európai labdarúgásban a következő, azaz a 2024/2025-ös szezonban, amelynek célja, hogy minél színvonalasabb mérkőzések kerüljenek megrendezése. Ebben a cikkben összeszedtük minden olyan információt, amelyet a következő szezonnal kapcsolatban érdemes lehet tudni!
fotó: UEFA
Selejtezők
Az egyes kupasorozatokban való indulási lehetőséget továbbra is minden csapat hazája bajnokságában, illetve hazai kupasorozatában vívhatja ki. Magyarországról ezúttal is szezononként négy csapat szerezhet jogosultságot a nemzetközi kupaindulásra, a versenysorozatok szerinti eloszlás viszont változik. Az NB1 bajnoka az automatikusan a Bajnokok Ligája selejtezőjébe kerül, a MOL Magyar Kupa-győztese az Európa-Liga selejtezőjében indulhat, míg a 2. és 3. helyezett együttesek a Konferencia-Liga selejtezőben mérettethetik meg magukat.
Egyedüli változás tehát, hogy a MOL Magyar Kupát májusban elhódító együttes az KL-selejtező helyett az EL-ben szerepelhet, és ez köszönhető a Ferencváros együttesének, amely zsinórban öt alkalommal jutott be valamelyik nemzetközi sorozat csoportkörébe.
A BL és az EL-selejtezőben az első fordulóban kapcsolódnak be a csapatok (BL-nél kivétel lehet a Ferencváros, mivel ők akár a második fordulóban is bekapcsolódhatnak a magas UEFA együtthatójuk miatt), míg az EKL-selejtezőben a 2. fordulóban lépnek először pályára a magyar csapatok.
Mindegyik sorozatnál a főtáblára jutáshoz három vagy négy párharcot kell sikerrel megvívnia az egyes csapatoknak.
Érdekesség, hogy általában csak egy magyar csapat jut be valamelyik sorozat csoportkörébe, pedig, ha többen jutnának csoportkörbe, az jót tenne a magyar labdarúgásnak. Utoljára a 2022/2023-as szezonban volt arra lehetőség, hogy két magyar csapat is csoportkörös legyen, de míg a Ferencváros magabiztosan túljutot az ír Shamrock Roversen az EL-rájátszásában, addig a Fehérvár FC elhasalt a német 1. FC Kölnnel szemben az EKL-rájátszásában.
fotó: MTI
A 2024/2025-ös szezonban az első és második selejtezőkörös párosításokat majd június 18-án és június 19-én sorsolják ki a svájci Nyonban. Minden egyes sorozatban lesznek kiemelt és nem kiemelt csapatok. A selejtezősorozatban a kiemelések az adott klubok UEFA-együtthatója alapján kerülnek meghatározásra.
Csoportkör helyett bajnoki rendszer
A selejtezőket sikerrel vevő csapatokra egy újítás vár, hiszen az eddig megszokott négy csapatos csoportok helyett egy bajnoki rendszerű főtáblára jutnak, ahol mindhárom sorozatban 36-36 együttes szerepel majd. Ennek köszönhetően minden sorozatban négy csapattal emelkedik a létszám a korábbiakhoz képest.
fotó: UEFA
A BL-ben és az EL-ben négy darab kilenc csapatos, míg a KL-ben hat darab hatcsapatos kalapra osztják a résztvevőket az UEFA-koefficiensük alapján. A két magasabban jegyzett sorozatban minden csapatnak minden kalapból két-két ellenfelet sorsolnak, így ősszel mindenki nyolc mérkőzést játszik, négyet hazai pályán, négyet idegenben, azonban minden ellenfelével csak egyszer mérkőzik meg. A Konferencia-Ligában mind a hat kalapból egy-egy ellenfelet kapnak a résztvevők, akik három hazai és három idegenbeli meccset játszanak. A tabella azonban nem csak az egymás ellen játszott mérkőzéseket veszi majd figyelembe, hanem egy táblázatban rangsorolja mind a 36 résztvevőt, így minden pontnak és gólnak óriási jelentősége lesz.
A csoporkör után
Ahhoz, hogy a csapatok biztosan tudják folytatni tavasszal a szereplésüket Európában, azoknak a csapatoknak be kell jutniuk az első nyolcba, míg a 9. és a 24. hely között elhelyezkedő csapatok egy rájátszást játszanak egymással a nyolcaddöntőbe kerülésért. A régi rendszerhez képest nem lesznek olyanok, hogy valaki átkerül egy másik sorozatba, tehát aki a 25. és a 36. hely között lesz a csoportkörök végére, azoknak véget ér az európai kaland.
A nyolcaddöntőtől a korábbiakhoz hasonlóan egyenes kieséses rendszerben, oda-visszavágós párharcokon keresztül vezet az út a döntőig. A finálé továbbra is egymeccses lesz. Az első új lebonyolítású szezonban a BL-döntőt a müncheni Allianz Arénában, az EL-döntőt a bilbaói San Mamésban, a KL-döntőt a wroclawi Stadion Wroclawban rendezik majd meg.
Játéknapok
A BL mérkőzéseket ezúttal is keddenként és szerdánként láthatjuk, míg az EL és a KL találkozókat csütörtökönként. A BL és az EL főtáblás meccsei szeptembertől januárig, a KL-ben ugyanezen szakasza szeptembertől decemberig tart majd. Viszont újdonságként bevezeti az UEFA, hogy mindhárom sorozat kap egy-egy „exluzív hetet”, amikor a másik kettőben nem rendeznek mérkőzéseket. A főtáblás mérkőzések utolsó fordulójában minden találkozó ugyanabban az időpontban kezdődik majd, amely így elsőre eléggé érdekesen hangzik.
fotó: M4 Sport
Az Európai Labdarúgó Szövetség készített egy videót is, amelyben röviden és érthetően elmagyaráznak mindent az új éráról.
Bízzunk benne, hogy a következő idényben minél több magyar csapatért szoríthatunk majd a nemzetközi főtáblákon, és ezek a csapatok okoznak majd néhány szép pillanatot a magyar labdarúgás szerelmeseinek.
fotó: MTI
a cikk forrása: https://fehervarfc.hu/index.php/hirek/nyartol-jelentosen-valtozik-az-uefa-versenysorozatok-lebonyolitasa