Ha sportfogadásokról van szó, azon belül is a legnépszerűbb sportágakról, szinte megdönthetetlennek látszik a foci dominanciája. Világszerte a legtöbben a különböző labdarúgó eseményekre tippelnek. Magyarországon is hasonló a helyzet, amiről az érdeklődő fogadó játékos itt olvashat többet és bővebben.
Amikor labdarúgásról van szó, a legtöbben automatikus a férfiak által játszott sportágra gondolnak. Ez valahol érthető is, hiszen a foci történetét az olyan válogatottak határozták meg, mint Brazília, vagy Anglia, az olyan egyéniségekről nem is szólva, mint Puskás, Pelé, vagy Maradona.
Ugyanakkor, az utóbbi időszakban a foci női változatának is fokozatosan növekszik a népszerűsége. Ezért a FIFA is sokat tesz, a szövetség deklarált célja ugyanis, hogy a női játékosok száma 2027-re elérje a 60 milliót. Ebből a célból a világszervezet a 211 tagszövetség számára összesen 13 különböző programot dolgozott ki, amelyek a női foci előretörését hivatottak támogatni.
2025 a női foci jegyében
Talán még nem is volt a labdarúgás történetének olyan éve, amelyben annyi rangos női foci eseményre került volna sor, mint 2025-ben. Az idén szervezik meg első alkalommal a FIFA Futsal Női Világkupát, amelynek a házigazdája a Fülöp-szigetek lesz.
A FIFA U17 Női Világkupa mérkőzéseit Marokkóban rendezik meg. A szemlén a korábbi 16 helyett 24 válogatott méri össze az erejét. Az idén kezdődnek a 2027-es brazíliai FIFA női foci világbajnokság selejtező mérkőzései is. A hat kontinens konföderációja első alkalommal szervez az idén kontinensviadalt.
Az Európa-bajnokságra július 2-a és 27-e között Svájcban kerül sor, 16 csapat, köztül a magyarok részvételével. A sorsoláson a magyar lányok a B csoportba kerültek, ahol Törökország, Azerbajdzsán és a házigazda Svájc lesznek az ellenfelei.
Ezekre a mérkőzésekre a fogadások szerelmesei tippelhetnek is. A magyarok esélyeiről, a szorzókról bővebb információkat találhatsz a MagyarKaszinokOnline oldalon, hogy minél pontosabb fogadást tehess.
Egy kis női futballtörténelem
Mivel a női foci méltatlan módon az idők során háttérbe szorult a férfi labdarúgás mellett, érdekes kissé visszatekinteni a sportág történetére. Talán mindezek fényében kissé meglepő, de attól még tény, hogy a női foci kezdetei a 18. századig vezethetők vissza.
A feljegyzések szerint Skóciában már az 1790-es években játszottak női foci meccset, noha az első hivatalos mérkőzésre 1892-ben Skóciában, Glasgowban került sor. A szomszédos Anglia, a foci őshazája se sokat késlekedett, itt 1895-ben játszották a hölgyek az első hivatalos mérkőzést. Az első klub a British Ladies’ Football Club volt.
A kontinensen a női foci elterjedése még elég sokat váratott magára. Így, Franciaországban az első női labdarúgó klub 1916-ban alakult meg, utána pedig sorban alakultak a csapatok Németországban, Dániában és Spanyolországban is.
Nyugat Európában csak az I. világháború idején lett népszerű a sportág a nők körében, Franciaországban például 1916-ban alakult meg az első női futball-klub, majd következett Dánia, Németország és Spanyolország.
A női foci az első világháború után hihetetlenül népszerűvé vált. A legnépszerűbb angol klub a Dick, Kerr’s Ladies meccseit rendre telt ház előtt játszotta, a rekord az a mérkőzés volt, amelyet 53 ezer szurkoló előtt játszottak.
A túlzott népszerűség nem tetszett az angol szövetségnek, akik a női focit ízléstelennek minősítették és kitiltották a focipályákról. Ezért azokat egészen 1971-ig rögbipályákon kellett megtartani.
Miután ez a tiltás megszűnt, a női foci népszerűsége újra növekedni kezdett Európában. Az első nem hivatalos Európa-bajnokságot 1984-ben szervezték, a hivatalosra pedig egészen 1991-ig kellett várni. Ebben az évben világbajnokság is volt.
Tények a női labdarúgásról
A folytatásban következzen néhány érdekesség a női fociról. Az első kapcsolódik a fentiekben tárgyalt történelmi áttekintéshez, ugyanis egyes feltételezések szerint a nők már az ókori Kínában is rúghatták a bőrt.
Abban az időben létezett egy cuju nevű játék, aminek a jelentése magyarul: rúgd a labdát. A szabályok szerint a játék lényege, hogy egy labdát egy nyíláson keresztül továbbítanak a hálóba.
A női foci nézőszám világrekordját Spanyolországban állították be 2022. március 30-án. A Camp Nou stadionban ugyanis a Barcelona és a Real Madrid női csapatainak összecsapását nem kevesebb, mint 91.533 szurkoló követte a helyszínen.
Van egy olyan rekord is, amiben a nők megelőzik a férfiakat, ez pedig a legtöbb nemzetközi mérkőzésen lőtt gól kategóriája. Christine Sinclair kanadai csatár ugyanis 310 mérkőzésen 189 gólt lőtt. A férfiak kategóriájában a csúcstartó Cristiano Ronaldo, 117 góllal.
Közismert, hogy a labdarúgás az Egyesült Államokban kevésbé népszerű, mint a világ többi részén. Az amerikaiak inkább a baseballt, az amerikai focit és a kosárlabdát részesítik előnyben. A női fociban azonban erőteljesebben részt vesznek és 2022-ben sikerült egy jelentős sikert is elérni.
Az Amerikai Egyesült Államok női labdarúgó válogatottja ugyanis megállapodást kötött a US Soccer egyesülettel arról, hogy a női játékosok egyenlő bérezés alá esnek a férfiakkal. A megállapodás lényege, hogy egy 22 millió dolláros alapot hoztak létre a női játékosok bérezésére.
Az USA női fociban jelentősen sikeresebb, mint a férfiak, 2019-ben ugyanis negyedik alkalommal nyerték meg a világbajnokságot és négy olimpiai aranyéremmel is büszkélkedhetnek.
Cindy Parlow Cone, az amerikai labdarúgó szövetség elnöke a megállapodás megszületését történelminek minősítette, ami szerinte örök időre megváltoztatta ezt a sportot nem csak az Egyesült Államokban, de világszerte.
A szurkolók előtt pedig ott van a számos rangos verseny, amelyekre 2025-ben kerül sor. Ezeken mindenki meggyőződhet róla, micsoda energia és dinamika is van a női futballban.