Az OTP Bank Liga NB1-ben szereplő MTK Budapest a legutóbbi két nyári átigazolási időszakban nem adott el külföldre játékosokat, de a korábbi eladásaik után így is jelentős nyereséget könyvelhetnek el a jelenben. A kék-fehér csapat mostani keretéből is vannak olyanok, akikért élénken érdeklődnek nyugatról, de manapság már több szempontot is figyelembe vesznek egy-egy eladással kapcsolatban.
fotó: MTK Budapest
Polyák Balázs, az MTK Budapest klubmenedzsere a Nemzeti Sportnak adott interjújában beszélt a klub fiatal tehetségeinek szerepeltetéséről és értékesítési stratégiájáról.
,,Ha a Sándor Károly Akadémián nevelkedett, fiatal magyar játékosért külföldi ajánlat érkezik, másfajta mérlegelési elveket is számításba kell venni, mint egy külföldi labdarúgó esetében. A Magyar Labdarúgó Szövetség által külön honorált, a 2004-es születésű vagy annál fiatalabb játékosok szerepeltetésével megszerezhető bónusz az MTK esetében a pénzügyi ösztönzéstől függetlenül magától értetődő stratégiai kérdés. Emellett az akadémiai státuszunk velejárója, hogy magas számban és játékperccel szerepeltetünk a klubunkban nevelkedett játékosokat. Ők nálunk kimondva is előnyt élveznek más futballistákkal szemben. Továbbá a sportállamtitkárság által finanszírozott, központi akadémiai támogatási rendszerben megszerezhető forrás befolyásolhatja egy ajánlat elfogadását. Nemcsak az összeg nagysága, hanem a fogadó ország is, az a bajnokság, melyből érkezik az ajánlat, befolyásoló tényező. A játékoseladásból származó bevételekre is szükségünk van a stabil fenntartható modellünkhöz, de a döntéseinket több szempont együttesen befolyásolja. Téves gondolkodás, hogy dobálóznak a nyugat-európai klubok az 1 millió euró feletti összegekkel. Ezt a léptéket kevés klub engedheti meg magának akár Hollandiában vagy Belgiumban is." - kezdte mondandóját a 41 esztendős sportvezető, aki ezt követően Kata Mihályról beszélt.
,,Hiába volt érdeklődés például Kata Mihály iránt, éppen Hollandiából vagy akár az Egyesült Államokból, nem született megállapodás. A magyar bajnokság már lényegesen erősebb, mint a piaci státusza. Ezért a direktben beérkező összegek mellett a jövőbeli értékesítésből származó bevételekre kell fókuszálni, hogy akár több év múlva is profithoz lehessen jutni az eladott labdarúgó után."
fotó: MTK Budapest
2022 nyarán az élvonalbeli búcsút követően két külföldi futballista, név szerint Bojan Miovski és Ylber Ramadani is külföldre távozott, ám azóta mindketten topligában futballoznak (előbbi a spanyol Girona, utóbbi az olasz Lecce), amelyekből az MTK is komolyan profitált. Polyák Balázs szerint ezek is tudatos lépések voltak a klub részéről.
,,2022-ben úgy estünk ki az NB1-ből, hogy a Ferencváros után a legtöbb, aktuálisan válogatott labdarúgót foglalkoztató csapat voltunk, közülük jelenleg ketten topligában játszanak. A negyvenszeres albán válogatott középpályás, Ylber Ramadani már egy éve az olasz Leccében szerepel és csapata legtöbbet foglalkoztatott játékosa, míg a huszonötszörös északmacedón válogatott támadó, Bojan Miovski most igazolt a spanyol harmadik helyezett Gironába, és mutatkozott be az Atlético Madrid ellen bajnoki mérkőzésen. Két éve vásárolta meg őket a skót Aberdeen. Az értük kapott direkt transzferdíjnál lényegesen nagyobb bevételt jelent a továbbértékesítésből származó bónusz. Miovski esetében ez jelentős tétel, ugyanis ezen a nyáron 6.5 millió euróért + 1.5 milliós bónuszért adta őt tovább az Aberdeen. Amikor Bojan az NB1-ben játszott, csupán egy magyar csapat tett ajánlatot, ám végül a nemzetközi kapcsolatainkon keresztül tudtuk értékesíteni. A mostani ára nem azt jelenti, hogy tízszer jobb játékos lett Skóciában. Csak azt mutatja, hogy a skót bajnokságból sokkal könnyebben lehet topligába kerülni és több pénzért is lehet értékesíteni – annak ellenére, hogy a két élcsapatot leszámítva nem gondolom erősebb bajnokságnak az NB I-nél. Azt kell látni a támadó esetében, hogy aki a Celtic és a Rangers ellen is lő két-két gólt, arról lehet feltételezni, hogy még magasabb szinten is megállja a helyét. Az NB1-ben hiába talált be az Újpestnek vagy a Ferencvárosnak, arra még csak az Aberdeen figyelt fel."
fotó: MTK Budapest
Polyák Balázs zárásként Vancsa Zalánról is beszélt. Mint ismert, a 19 esztendős magyar válogatott támadó a nyáron kölcsönbe került a belga élvonalbeli Gent csapatához, ám voltak komolyabb ajánlatai is, többek között a Cristiano Ronaldot is foglalkoztató szaúdi Al-Nassr-tól, akik 10 millió dollárt is készek lettek volna fizetni a City Group Footballnak, amelyből közel 2 millió dollár az MTK számlájára érkezett volna.
,,A nyáron az Al-Nassr megkeresett három világhírű ügynökséget, hogy ajánljanak nekik huszonegy éven aluli balszélsőt. Tudni kell, hogy a szaúdi ligában egy huszonegy év alatti játékos szerepeltetése kötelező. A CAA Stellar portfóliójából Zalán került az asztalra. Azt gondoltam, ez nagy lehetőség, hiszen a szaúdi liga, kiváltképp a Cristiano Ronaldót is foglalkoztató Al-Nassr, jelenleg a világ egyik legnézettebb csapata, nagyon sok országban közvetítik a mérkőzéseit. Aki ott jól teljesít, gyorsan hírnevet szerezhet magának, arról nem is beszélve, hogy a Newcastle Uniteddel azonos a klub tulajdonosi köre. Egy arab liga után is lehet karriert csinálni Európában, jó példa erre az iráni válogatott Mehdi Taremi is, aki Katarban Németh Krisztián csapattársa volt, majd a Portóba került, jelenleg az Inter játékosa. Ugyanakkor Zalán a családjával közösen azt a döntést hozta, hogy a Gent ajánlatát elfogadva Belgiumban marad. Szakmai szempontok és az életvitel miatt sem akart Szaúd-Arábiába szerződni, így egy U20-as brazil válogatott futballistát igazolt az Al-Nassr a Corinthiansból. Az MTK tízmilliós transzfer esetén egy egyszeri jelentős bevételhez jutott volna. Bár folyamatosan kapcsolatban vagyok a Stellar ügynökség tulajdonosával, David Manasseh-vel, és tudtam ebben az esetben is, hogy részéről Fernando Hierro sportigazgatóval folytak egyeztetések Vancsa Zalánról, de ha a játékos Európában akar maradni, még ha kisebb klubban is, mint az Al-Nassr, akkor azt tiszteletben kell tartani, mert ez az ő pályafutása."
fotó: MTK Budapest
,,Tudni kell, hogy a genti szerződésének aláírása napján a Leicester City és belga fiókcsapata, a Leuven is bejelentkezett egy vételi ajánlattal, de Zalán tartotta magát az akkor még csak szóbeli megállapodásához. Az MTK anyagilag is hosszú távon érdekelt a játékos előmenetelében. Ugyanis a City Grouppal kötött szerződés részletei számos bónuszlehetőséget hordoznak magukban. Ettől függetlenül a sportban nem az anyagi haszon a legfontosabb. Zakor Sándor tulajdonos, Selei András klubigazgató és Székely Zsolt akadémiai igazgató nevében is mondhatom, hogy nemcsak Vancsa Zalán, hanem minden volt akadémistánk sorsát kiemelten követjük és szurkolunk a hosszú és sikeres pályafutásukért." - zárta szavait Polyák Balázs.