Orosz Pál: ,,Elengedhetetlen, hogy külföldi edző irányítsa a Ferencvárost”

Az NB1-ben remekül szerepel tavasszal a Ferencváros együttese, hiszen jelen állás szerint még nem kapottk ki, ráadásul Dejan Stankovic legénysége vezeti a bajnokságot, méghozzá úgy, hogy egy mérkőzéssel kevesebbet játszott, mint a második helyezett Paks csapata. Az Európa Konferencia-Ligában is érdekelt volt a zöld-fehér együttes, azonban ott a görög Olympiakosz Pireusz jobbnak bizonyult két mérkőzés alapján. A MOL Magyar Kupában is áll a gárda, és majd áprilisban a DVTK otthonában harcolhatják ki az elődöntőbe jutást Dibusz Dénesék.

fotó: Nemzeti Sport

Orosz Pál, a Ferencvárosi Torna Club vezérigazgatója egy exkluzív interjút adott ma az Indexnek, amelyben beszélt az Olympiakosz elleni EKL-párharcról, Dejan Stankovic munkásságról, Sztanyiszlav Csercseszov bukásáról és Máté Csaba elküldéséről, valamint beszélt egy kicsit a csapat bevételeiről is.

fotó: Index


Ferencváros – Olympiakosz

Mint ismert, a Ferencváros kettős vereséggel, 2-0-ás összesítéssel búcsúzott a görög Olympiakosszal szemben az Európa Konferencia-Ligában. Orosz Pál szerint egy erősebb csapat ellen kaptak ki.

,,Az Olympiakosz kétségkívül jobb most nálunk, és általában az erősebb csapat győz, a gyengébb sikere mindig bravúrt feltételez, ami persze nem azt jelenti, hogy feltartott kézzel mentünk volna bele ebbe a párharcba, hiszen az elmúlt években éppen mi borítottuk fel többször a papírformát azzal, hogy nálunk magasabbra értékelt együttest múltunk felül. De ez most nem jött össze, azonban ettől nálunk sem rossz a csapat és az edző. Egész egyszerűen az történt, hogy olyan párharcban találkoztunk egy nálunk jobb ellenféllel, amikor nem jöttek össze a dolgaink. Utalhatnék röviden az első találkozó második percében szerzett lesgólunkra, ami tényleg nagyon kevésen múlt, és talán egészen más képet adott volna a folytatásnak, illetve a visszavágóra felépített taktikánknak, a két támadóra felívelt labdákra, ami sajnos nem működött. Ilyen van, ez a futballban megtörténhet, sok mindenkivel megesik, hogy az erősebb ellenféltől kikap.”

fotó: Index


Dejan Stankovic

A 45 éves szerb tréner még tavaly szeptemberben vette át a Ferencváros irányítását, méghozzá egy nehéz időszakot követően. Azóta kijelenthető, hogy a csapat kimászott a gödörből, igaz, hogy ez inkább Máté Csabának volt köszönhető. A fővárosi klubnál egyelőre elégedettek az ő munkájával.

,,13 éve vettük át a klubot, azóta építkezünk folyamatosan Kubatov Gábor elnök irányítása mellett, és 2016 óta a lehetséges nyolcból hat bajnoki címet begyűjtöttünk. De miután a futball is iparág, méghozzá szórakoztató iparág, az üzleti életből érkezve menedzserként tisztában vagyok vele, hogy előbb vagy utóbb mindig jön a válság. Mert az, hogy jön, az biztos. A kérdés az, hogy mikor érkezik, és önmagához, a célokhoz, az erőhöz képest mit jelent, és ki mit tanul belőle, ki milyen válaszokat ad rá. Ilyenkor kell azt megnézni, mi vagy ki a problémák okozója? A felelősség egyéni vagy közös? Azért, mert valaki hibázik – és mindenki hibázik –, önmagában nem lesz rosszabb edző vagy játékos. Egy rosszabb eredmény után inkább úgy közelítünk ehhez, hogy tanult az esetből, és legközelebb már tudja kezelni, reagálni, akár elé is menni, ha ismét megtörténne. A konklúziók levonása mindenképpen megtörténik, de ez nem feltétlenül jelent váltást és válást. Csináljuk tovább a dolgunkat, hogy céljainkat megvalósítsuk, de közben tisztában vagyunk vele, lesz olyan év, amikor nem leszünk bajnokok. Egészen biztosan lesz. És egyszer majd eljön az a pillanat is, amikor már nem Dejan Stankovic ül a Ferencváros kispadján, nagyon kevés kivételtől eltekintve, nincs is olyan edző, aki egész életében egy klubnál van.”

fotó: MTI


Sztanyiszlav Csercseszov

A Ferencváros szurkolóinak szinte karácsonyi ajándék volt 2021. decemberében Sztanyiszlav Csercseszov érkezése, aki Peter Stögert váltotta. Az orosz szakember 74 tétmérkőzésen irányította a csapatot, 2x-es bajnok és 1x-es Magyar Kupa-győztes lett az együttessel, valamint sikerült a Fradit bevezetnie az Európa-Liga nyolcaddöntőjébe, amelyre azelőtt 48 éve nem volt példa. Csercseszov vesztét egyértelműen a KÍ Klaksvík elleni BL-búcsú okozta, de már a tavaszi szezonban lehetett látni, hogy valami nincs rendben körülötte. Orosz Pál szerint, a játékosok az öltözőben valósággal megették a nagynevű szakembert.

,,Csercseszov esetében teljesen más volt a helyzet, mint jelenleg Sztankovicsnál. Most arról beszélünk, hogy a szerb szakember vezetésével egy rosszabb eredményt – kupakiesést – kell kielemeznünk, kijavítani az elkövetett hibákat, Csercseszovnál viszont nem erről volt szó. A Klaksvík elleni vállalhatatlan blama egy folyamat végpontja volt. Már tavaly tavasszal érzékeltük, hogy baj van, az öltöző az idő előrehaladtával egyszerűen, pestiesen szólva »megette« az orosz vezetőedzőt, akinek a külvilág felé kommunikált vaskezű, szigorú imidzse nem feltétlen volt igaz a házon belüli munkánál, kapcsolatoknál. Amikor pedig edzőként nem vagy kemény és határozott, a játékosok azt megérzik, a fejedre nőnek. Megváltozik az egész közösség dinamikája. Ez a folyamat indult el nálunk tavaly tavasszal, és dacára annak, hogy a nyáron sok új és jó játékos érkezett, minden bizakodásunk ellenére nem sikerült megállítani. A korai BL-búcsú után pedig már nem volt esély a közös folytatásra. Ezt a lépést kénytelenek voltunk meglépni.

fotó: Nemzeti Sport


Máté Csaba

A Klaksvík elleni BL-búcsút követően Máté Csaba, a Ferencváros másodedzője vette át a csapat irányítását. Az 54 éves szakember 10 mérkőzésen irányította a brigádot, amelyen csak a Puskás Akadémia ellen szenvedett vereséget, közben a csapat bejutott a Konferencia-Liga csoportkörébe, ráadásul ez látványos játékkal és sok góllal párosult. Orosz Pál elmondta, hogy a nemzetközi piacon elfoglalt helyük miatt muszáj volt külföldi edzőt hozni Máté Csaba helyére.

,,Rengetegen nem értettek egyet ezzel a döntéssel, hogy elküldtük Máté Csabát a kispadról, mivel sikereket ért el, és több mint tíz év után újra magyar edzővel kvalifikált csapat nemzetközi kupasorozat csoportkörébe, de más szempontokat is szem előtt kellett tartanunk. Figyelembe vettük azt is, hogy a Ferencváros nem kizárólag a magyar, hanem a nemzetközi piacon is egyre meghatározóbb, erős márkává – úgymond branddé – kell tennünk, amelynek egyik alappillére az, hogy az európai futballban ismert név üljön a kispadon. Ahova mi pozicionáljuk a Ferencvárost a nemzetközi piacon, annak elengedhetetlen eleme, hogy külföldi vezetőedző irányítsa a csapatot.”

fotó: MTI


A klub bevételei

A Ferencváros bevételei az elmúlt években nagyon magasak, főként a nemzeközi kupaszereplés miatt. Idén is például a Konferencia-Liga szerepléssel több mint 6 millió eurót, azaz átszámolva több mint 2,3 milliárd forintot kaszált. Mindezek mellett az elmúlt időszakban sikerült néhány játékost komoly összegekért értékesíteni.

,,Ami pedig a jegyeladásokat és az erről beszámoló, itthon megjelent írásokat illeti, kicsit torzított képet vetít az UEFA jelentése, miszerint a klubok bevételének mindössze két százalékát teszi ki Magyarországon a jegybevétel. Elmondhatom, hogy a Ferencváros költségvetésének látható részét képezi a jegyértékesítésből származó összeg, külön üzemeltető céget bíztunk meg ezzel a feladatkörrel, így európai szintű stadionban, ennek megfelelő körülményekkel várjuk minden héten a szurkolókat. De nem kizárólag futballmérkőzéseket tartanak a Groupama Arénában, számos céges rendezvénynek, eseménynek ad otthont az Üllői úti létesítmény, amely komoly bevételi forrást jelent a klubnak. Az Olympiakosz elleni Európa Konferencia-Liga mérkőzésen telt ház volt, ahogy valamennyi hazai csoportkörös találkozón, míg az Újpest elleni derbiken is rendre megtelik a stadion, ennek ellenére tudjuk, ahhoz, hogy minden mérkőzésen telt ház közeli nézőszám legyen, sok még a dolgunk, de még így is a Ferencváros hazai mérkőzéseit látogatják messze a legtöbben a bajnokságban. A Ferencváros hazai átlagnézőszáma évek óta jóval tízezer fölötti, több mint hétezer bajnoki bérletesünk van, nem beszélve az eladott sky boxokról, és az azokból származó extra bevételekről. A Ferencváros kapja a legkevesebb állami támogatást a 12 csapat közül, míg a szponzorok gyakorlatilag sorban állnak náluk.”


Az Orosz Pállal készült teljes interjút az alábbi linkre kattintva lehet elolvasni: https://index.hu/sport/futball/2024/03/14/ferencvaros-fradi-orosz-pal-bajnokok-ligaja-kupaszereples-europa-konferencialiga-exkluziv-interju/