Döntetlent játszott a magyar válogatott Litvániában, így még várnunk kell az EB-re való kijutásra – Litvánia – Magyarország 2-2 (2-0)

2-2-es döntetlent játszott a magyar labdarúgó válogatott Litvánia otthonában, ahol 2-0-ás hátrányból állt fel a csapat, és óriási tanúbizonyságot tett arról, hogy mennyire egységes és egymásért küzdő. Az EB-re való kijutásra még várnunk kell novemberig.

Lehet, hogy egy kép erről: 5 ember, amerikaifocizó emberek, futballozó emberek, labda, stadion és szöveg

Annak reményében lépett pályára Litvániában a magyar labdarúgó válogatott, hogyha győz Kaunasban, akkor ott lesz a németországi Európa-Bajnokságon.

Marco Rossi egy helyen változtatott a Szerbia ellen mérkőzéshez képest, Callum Styles helyett Gazdag Dániel kezdett.

Az első percekben csak puhatolózott egymással a két csapat, és egyszer-egyszer sikerült eljutni a kapukig. A labdabirtoklásunk lényegesen nagyobb volt, de ezt a mezőnyfölényt nem tudtuk érvényre juttatni, mivel jól zárt a lelkes litván védelem.

A 21. percben megszerezte a vezetést Litvánia. Szalai Attila passzolt fel egy labdát, majd Varga Barnabást szerelték a litvánok, és indulhatott a kontra. A bal oldalon Fodor Cernych kapott egy labdát, és meg sem állt vele a 16-osig. Három magyar játékos sem tudta őt szerelni, majd tolt egyet a 32 éves szélső, és jobbal kilőtte a hosszú alsót. Dibusz Dénes lemaradt a labdáról. 1-0

Telex: Döntetlent játszott a fociválogatott Litvániában, még várni kell az  Eb-részvételre

Nem sokkal később jöhetett volna a második litván gól is, mivel Vorobjovas passzolt a 16-os jobb oldalánál helyezkedő Lasickas-hoz, aki jobbal lőtt félmagasan, de Dibusz Dénes oldalra tolta a labdát.

Az első magyar lehetőségre a 30. percig kellett várni. Szoboszlai Dominik végezhetett el egy szabadrúgást jó 30 méterről. Lövése remekül csapódott, de a hazaiak kapusa, Zubas remekül leért a sarokhoz, így szöglet következhetett. A szögletet Sallai fejelte kapura, de blokkolni tudott az egyik litván védő. Jöhetett az újabb jobb oldali szöglet, amelyet Szalai lőtt fölé.

Nem sokkal később jött az újabb litván csapás. Ginetis jobb oldali szögletére Pijus Syrvis érkezett, aki nagyon könnyedén fejelhetett Dibusz Dénes kapujába. A 36. percben már 2-0 volt az állás, és egyre nagyobb bajban voltunk. 2-0

A félidő végén még Kerkeznek volt egy lehetősége, de a 4 méteres próbálkozást bravúrral védte Zubas, így 2-0-ás litván előnnyel vonulhattunk pihenőre.

Elherdált pontok miatt keseregnek a litvánok | Goal.com Magyarország

A félidőben Nagy Zsolt és Callum Styles érkezett Kerkez Milos és Gazdag Dániel helyére.

A második félidőt rosszul kezdtük, Sirvys ballal lőtt Dibuszba, majd a kipattanót Paulauskas bepasszolta 5 méterről a kapunkba, de a játékvezető les miatt nem adta meg a gólt.

Ezután teljesen más magyar válogatottat láthattunk a pályán, és egyre nagyobb nyomás helyeződött a hazaiakra.

A litvánoknak még volt egy veszélyes kontrája ebben az időszakban, de Cernychet szerelte Fiola.

Az 57. percben Szoboszlai jobb oldali szögletét Varga Barnabás fejelte 7 méterről kapura, de Zubas magabiztosan fogta a kísérletet. Nem sokkal később ismét egy magyar helyzet, Szoboszlai bal oldali szögletébe ért bele egy litván védő, amely furcsán pattant a kapu irányába, de Zubas kitolta a léc alá tartó labdát.

Egy perccel később Nagy Zsolt beadását Nego fejelte kapura, de Zubas újabb bravúrt bemutatva védeni tudott.

A 66. percben nagy lehetőséget kaptunk, mivel Nagy Ádám passza után Sallai Rolandot buktatták a 16-oson belül, így 11-eshez jutottunk.

A labda mögé Szoboszlai Dominik állt, aki kegyetlen erővel lőtte a léc alá a azt, így egy gólra csökkentettük hátrányunkat. A 22 éves csapatkapitánynak ez volt a második gólja a sorozatban. 1-2

A litvánok is jöttek előre, de már látszódott rajtuk a fáradtság, és jobbára csak védekeztek. A 75. percbe Slivka jobb lábas lövését védte Dibusz Dénes.

Egy perccel később Nagy Ádám adott nagyszerű labdát Sallainak, aki jobb külsővel mellé lőtt.

A litvánok próbálták húzni az időt.

A 82. percben jött a magyar egyenlítés. Szoboszlai Dominik jobb oldali szögletére Varga Barnabás érkezett és 10 méterről a hosszú alsóba fejelte a labdát, így még volt esélyünk a győzelem megszerzésére. A 28 éves támadónak ez volt zsinórban a 4. gólja a válogatottban és az EB-selejtezőkben. 2-2

Varga Barnabás máris rekorder lett a magyar válogatottban | Rangadó

Egy perccel később fordíthattunk volna, amikor is Csoboth Kevin lódult meg a jobb oldalon, de lövés helyett a passzt választotta. Nagy Zsolt próbált gólt szerezni, de sietségében ellökte a litván védőt, így szabadrúgás jöhetett kifelé.

Az utolsó percekben nyomott a magyar válogatott, de egyszer sem tudott már komoly gólhelyzetet teremteni a litván kapu előtt, így maradt a 2-2.

Értékelések

Edgaras Jankauskas, a litván válogatott szövetségi kapitánya:

„Az első félidőben remekül játszottunk, sok tekintetben a magyar csapat fölé nőttünk, jó értelemben véve agresszívan futballoztunk. Természetesen a legnagyobb problémánk fizikai téren volt, a magyar csapat ebben sokkal jobb volt, jobban bírta erővel a második félidőt. Próbáltuk az addigi játékunkat játszani a szünet után is, vertikálisan bejátszani a pályát, de a magyar csapat jobb fizikai állapotban volt, és nem adta fel, uralta a második félidőt. Volt néhány lehetőségünk nekünk is, amelyekből gólt szerezhettünk volna, de megérdemelten egyenlített és szerzett pontot Magyarország. Elégedett vagyok az eredménnyel, vállalható a döntetlen, mert Magyarországé a csoport legerősebb csapata, és sokáig jól futballoztunk ellene.”

Amikor Szoboszlai Dominikról kérdezték őt a litván újságírók, Jankauskas azt felelte: „Szoboszlai nagyszerű labdarúgó, egy igazi szupersztár. A magyarok nagyon büszkék lehetnek rá!”

Marco Rossi, a magyar labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya:

,,Nem az volt a fő oka az első félidei gyenge játékunknak, hogy Szoboszlai Dominik nem a szokott helyén játszott, hanem hátrébb, de vállalom a felelősséget ezért a döntésért. Rossz döntés volt, amit többé nem követek el. Dominik azért játszott most kicsit hátrébb a szokásosnál, mert támadóbb szellemű csapatot küldtem pályára, és elöl több hely kellett Gazdag Dánielnek. Sajnos nem vált be ez az elképzelés, az első félidőben túlságosan sok területet hagytunk az ellenfélnek, és Litvánia megérdemelten szerzett két gólt. A hazaiak folyamatos nyomás alá helyeztek minket, a labdaszerzések után azonnal megindultak a kapunk felé, és hamar átjátszották a középpályánkat. A szünetben változtattunk néhány helyen, és ennek hatására a meccs teljesen megváltozott, új irányt vett. Ugyanakkor fizikailag rendkívül megterhelő mérkőzés volt, mert a magas labdákkal gyakran fölényben volt az ellenfél.”

A kijutással kapcsolatban nem idegeskedett a szövetségi kapitány, de csalódott volt az eredmény miatt.

„Természetesen nem vagyok elégedett az eredménnyel, de mint mindig mondom, nem világklasszisok alkotják a keretünket, folyamatosan fejlődnünk kell. A szünetben azt kértem a játékosaimtól, hogy jobban tartsuk meg a labdát, és Dominiknak azt mondtam, lépjen feljebb, játsszon úgy, mint egy tízes, egy irányító. Be kellett látnunk, arra van szükségünk, hogy közelebb helyezkedjen az ellenfél kapujához. Ez jó döntés volt, sokkal veszélyesebben és hatékonyabban játszottunk így. A Szerbia elleni meccs után is azt mondtam, hogy mi mindig mindent beleadunk. A futballban benne van, hogy ennek ellenére nem futballozol jól, és az ellenfél remek napot fog ki. Ami a mentalitást illeti, ez a meccs is megmutatta, hogy mi sosem adjuk fel. Megmutattuk a karakterünket.”

A csoport másik mérkőzésén Szerbia 3-1-re legyőzte Montenegrót, így déli szomszédunk is komoly lépést tett az EB-re való kijutásra.

Labdarúgó Eb-selejtező: Szerbia-Montenegró 3:1

A G-csoportot továbbra is Magyarország vezeti 14 ponttal. A 2. helyen Szerbia áll 13 ponttal, mögötte Montenegró van 8 ponttal, míg utánuk Litvánia kötvetkezik 6 ponttal, és a csoport utolsó helyén az eddig nyeretlen Bulgária áll 2 ponttal.

A magyar válogatott legközelebb november 16-án és november 19-én lép pályára. Előbb Bulgáriával csapunk össze Szófiában, majd három nappal később Montenegrót fogadjuk a Puskás Arénában.