A válogatott szünet után visszatér az európai klubfutball is! A Bajnokok Ligája mellett az Európa-Ligában és a Konferencia-Ligában is rendeznek mérkőzéseket a héten. A magyar futball szerelmesei a legjobban a Konferencia-Ligára figyelnek, hiszen csütörtök este lép pályára a Ferencváros együttese, méghozzá a belga élvonalban szereplő KRC Genk otthonában.
A Fradi remekül kezdte az idei EKL szereplést, mivel előbb hazai pályán legyőzte 3-1-re a szerb Cukarickit, míg a legutóbbi fordulóban a tavalyi EKL-döntős, olasz Fiorentina otthonában ért el egy 2-2-es eredményt Dejan Stankovic együttese, így két fordulót követően 4 pontot szerezve áll a tabella élén.
fotó: http://fradi.hu
Ismerjük meg közelebbről a KRC Genk csapatát!
Történelme
A Genk nem tartozik Belgium hagyományos nagycsapatai közé. 1988-ban alapították, méghozzá Genk városának két másodosztályú csapatának egyesüléséből. Rövid időn belül meghatározó alakja lett a belga labdarúgásnak, hiszen eddig 4x hódította el a bajnoki címet, illetve 5x nyerte meg a Belga Kupát.
fotó: http://uefa.com
Magyar futballisták Genkben
Néhány honfitársunk is megfordult a belga élvonalban szereplő együttes keretében. Az 1999-es első bajnoki diadal idején a kapus ugyanis Brockhauser István volt, de jó párszor pályára lépett az első aranyérmes gárdában Horváth Ferenc is. Kb. egy évtizeddel később Tőzsér Dániel volt ott a csapat középpályáján, míg Köteles László is a klub kötelékébe tartozott, aki az ifjú Thibaut Courtois mögött a második számú kapus volt, de neki is jutottak a sikerekből. Az eddigi utolsó magyar játékos a belga csapatban Németh András volt, aki idén januárban igazolt el a Genktől, méghozzá a német másodosztályú HSV Hamburg csapatához.
fotók: http://csakfoci.hu
A Genk néhány fontosabb felfedezettje
A belga labdarúgás a legutóbbi évtizedben élte fénykorát, amelyben több olyan futballista is volt, aki korábban a Genk Akadémiáján nevelkedett. Többek között olyanok kezdték meg itt a pályafutásukat, mint Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois, Yannick Carrasco vagy Leandro Trossard. A Genk kiváló megfigyelő hálózattal rendelkezik, hiszen az ide érkező labdarúgóknak jó ugródeszka lehet a belga bajnokság a topligába igazolás szempontjából, hiszen a Jupiter Pro League az egyik legerősebb bajnokság Európában, bár messze elmarad még a Premier League szintjétől.
fotó: http://uefa.com
A jelenlegi keret
A Genk keretét nem nagy pénzért vásárolt labdarúgók alkoltják, hanem a klub utánpótlásából felkerülő fiatalok, illetve a világ minden tájáról apró pénzért leigazolt játékosok, ebből kifolyólag a klub átlagéletkora is alacsony, méghozzá 23,6 év. A csapat becsült piaci értéke a Transfermarkt oldal szerint 128,3 millió euró, míg a Ferencvárosé 48,2 millió euró, tehát a belga együttes kb 2,5x többet ér a magyar bajnoknál. A csapat legértékesebb játékosa a 19 éves belga-marokkói támadóközéppályás, Bilal El Khannouss, akinek 18 millió euró a becsült piaci értéke.
fotó: https://www.krcgenk.be/
A csapat idei szereplése, taktikája, vezetőedzője
Az együttes a tavalyi szezonban éppen csak lecsúszott a bajnoki címről, hiszen a 2. helyen végzett a drámai végjátékkal véget ért szezonban. Idén a BL-selejtezőben indult, ahol a svájci Servette azonnal kiejtette, majd az Európa-Liga selejtezőjében a görög Olympiakosz is átgázolt rajta, és végül éppen csak sikerült bejutnia a Konferencia-Liga csoportkörébe, méghozzá a török Adana Demirspor ellen. A bajnokságban jelenleg a 4. helyet foglalja el, ráadásul augusztus óta nem talált legyőzőre Belgiumban, míg az EKL-ben 2-2-es döntetlent játszott a Fiorentinaval, illetve 2-0-ra legyőzte idegenbe a Cukarickit, tehát szintén 4 ponttal rendelkezik.
fotó: http://krcgenk.be
A csapat alapfelállása 4-2-3-1 szokott lenni, de gyakran váltanak át 4-4-2-re is, amellyel az ellenfelet próbálják hibára kényszeríteni. Stabil védekezésből építkeznek, illetve a széleken vezetnek támadásokat, méghozzá rendre a pálya jobb oldalán. Érdekesség a Genkkel kapcsolatban, hogy meccsenként 2,8 sikeres beadást hajtanak végre. A szezon során minden fronton eddig összesen szerzett 30 találatukból ötöt szélen vezetett akciót és beívelést követően értek el, hármat szélről begurított labdából, hetet pedig beívelt pontrúgásból.
2022 nyarán a 44 esztendős Wouter Vrancken vette át a Genk irányítását, akivel gyökeres fordulatot vett a klub. A szakember hamar kialakította a három pillérre támaszkodó stratégiáját: a türelmes nyomásgyakorlás, a széleken való támadásvezetés és a kapus különleges szerepe az építkezés korai szakaszában.
fotó: http://krcgenk.be
Régi ismerősre kell nagyon figyelni
A Ferencváros szurkolóinak nem nagyon kell bemutatni a ghánai Josiph Paintsilt, aki a 2017/2018-as szezonban futbalozott a Ferencvárosban, ahol végül 10 góllal és 7 gólpasszal zárta a bajnokságot. 2018 nyarán az FTC vételi opcióját szerződésszegés vádjával semmisnek nyilvánítva Paintsil végül Belgiumban kötött ki, hiszen a ghánai klubjától 3 millió euró ellenében vásárolta ki a Genk, ahol azóta ő lett csapata legfontosabb és az egész belga liga legveszélyesebb támadója. Bár eleinte nem számított alapembernek, és kölcsön is adták Törökországba, de fokozatosan bejátszotta magát a belga csapat kezdőjébe. A játékos becsült piaci értéke 12 millió euró. Az előző szezonban már igencsak figyelemreméltó 17 gól és 14 gólpassz volt a mérlege, és már most is négy gólnál és négy előkészítésnél tart.
fotó: http://bunteto.com
Felhasznált forrás: https://bunteto.com/mire-szamithat-az-ftc-genkben
A KRC Genk – Ferencvárosi TC Európa Konferencia-Liga mérkőzést csütörtök este 21:00-kor rendezik meg a genki Cegeka Stadionban. A talákozót az M4 Sport élőben közvetíti.