Bosznia-Hercegovina ellen lép pályára kedden a magyar válogatott, bemutatjuk soron következő ellenfelünket.
Történelem
Bosznia első hivatalos mérkőzését 1995-ben játszotta, ekkor 2-0-ra kikapott Albániában. Először az 1998-as vb-selejtezőkön indultak el és ugyan a tornára nem jutottak ki, de Szlovéniát és Dániát is legyőzték. A következő selejtezősorozatokban közel jártak a kvalifikációhoz, a 2006-os vb-selejtezők során a spanyolokkal oda-vissza döntetlent értek el és legyőzték a belgákat is. 2008-ban és 2012-ben is nagyarányú győzelmet arattak, előbb Észtországot 7-0-ra, majd 4 évvel később Liechtensteint 8-1-re győzték le. 2013-ban jött a bosnyák futball legnagyobb sikere: Bosznia kijutott a 2014-es világbajnokságra, ráadásul a görögöket megelőzve csoportelsőként.
Az első mérkőzésen Argentína ellen 2-1-es vereséget szenvedtek, góljukat Vedad Ibisevic szerezte. A következő meccsen ismét egygólos vereség következett, Nigéria 1-0-ra verte Safet Susic csapatát. Az utolsó fordulóban jött Bosznia egyetlen győztes meccse világbajnokságon: Irán ellen Edin Dzeko szerzett vezetést, majd a második félidőben Miralem Pjanic köszönt be. A 82. percben szépített Irán, de a bosnyákok válaszoltak, Vrsaljevic állította be a végeredményt. Noha Bosznia 3-1-re nyert, csoportharmadikként végzett és nem jutott tovább a csoportból.
Az Eb létszámemelésének ellenére sem sikerült kijutnia Boszniának a 2016-os kontinensviadalra, miután elbukta a pótselejtezőt Írország ellen, mert csak 3. lett Belgium és Wales mögött a selejtezőcsoportjában. A 2018-as vb-selejtezőcsoportban Belgium és Görögország, míg a 2022-esben pedig Franciaország, Ukrajna és Finnország végzett a bosnyákok előtt, ott mindössze 1 meccset nyertek és csak Kazahsztánt tudták megelőzni. A 2020-as Európa-bajnokság selejtezőiben a bosnyákokat a végül későbbi győztes olaszok, az általuk 4-1-re elvert finnek és a szokásos ellenfél, Görögország előzte meg. A Nemzetek Ligájának köszönhetően pótselejtezhettek a bosnyákok, de Észak-Írország ellen hazai pályán már az 1. körben kiestek. Az idei Eb-ről szintén lemaradt Bosznia, pedig megint pótselejtezhetett. Jól indult a selejtezősorozat Boszniának, hiszen 3-0-ra verték otthon Izlandot, majd a következő 9 meccsen 2 győzelem, mindegyik csak Liechtenstein ellen. Hadzibegicet időközben Meho Kodro, őt Savo Milosevic váltotta, akivel elvesztették az ukránok elleni pótselejtezőt is és ő is távozott. Mivel Bosznia Izrael elleni edzőmeccse idén törlésre került, a bosnyákok 4 lejátszott meccsükből 4-szer kaptak ki idén és zsinórban 7 vereséggel várják a budapesti meccset. Ebbe beletartozik, hogy Luxemburgban 4-1-re kaptak ki és a portugáloktól 5-0-s vereséget szenvedtek odahaza, amely történetük legnagyobb veresége volt, ráadásul az első félidőben kapták mind az ötöt. Boszniában korántsem pozitív a válogatott terén a hangulat az elmúlt időszakban.
Híres játékosok
Edin Dzekót senkinek sem kell bemutatni, tovább írja rekordjait 38 évesen az AS Roma, az Inter és a Manchester City korábbi támadója. Miralem Pjanic a Barcelona és a Juventus csapataiban is megfordult, szintén ismert Vedad Ibisevic, aki több Bundesliga-csapatban is megfordult, többek közt a Dárdai Pál által irányított Herthában. Szintén kiemelhető az Everton kapusa, Asmir Begovic, aki 27 kapott gól nélküli meccsel rekorder a bosnyák nemzeti csapatban.
Szövetségi kapitány
Marco Rossi 2018 óta a magyar válogatott szövetségi kapitánya, azóta Boszniának Sergei Barbarez a hetedik szövetségi kapitánya Boszniának. A Fehérvár és az FTC korábbi támadójának, Kenan Kodrónak az édesapja, Meho Kodro 2, elődje 4, utódja 5 meccsen ült a kispadon. Barbarez 3 meccsen 3 vereséget gyűjtött eddig a bosnyák kispadon. Az 52 éves szakvezető első komolyabb megbízatása az angolok és az olaszok ellen indult, igaz, ezek edzőmeccsek voltak, majd az első tétmeccs Hollandia ellen következett. Nem mondhatni álomsorsolásnak, ráadásul mindhárom meccs idegenben volt, így zsinórban 4 idegenbeli meccsel debütál Barbarez. Játékosként 1997 és 2006 között 17 gólt lőtt a bosnyák válogatottban, amely az örökranglista 6. helyére elég.
Az angolok ellen 3-0-ra, az olaszok ellen 1-0-ra kaptak ki. A Bundesligában futballozó Demirovic szerezte szombaton a Barbarez-éra első gólját Eindhovenben, azzal egyenlített Bosznia és Edin Dzeko még 38 esztendősen egy szépítőgólt szerzett, de 5-2-re kikapott a bosnyák csapat.
Jelenlegi keret
Mindössze Tabakovic rendelkezik NB I-es múlttal a bosnyák keretből és a következő pontokban kitérünk rá, hogy ez miért is érdekes. A válogatottsági és gólrekorder, Edin Dzeko, a Milanban is megforduló Krunic, az Arsenalt is megjárt, májusban az Atalantával El-t nyerő Sead Kolasinac és a Stuttgart támadója, Demirovic is tagja a keretnek.
NB I-es alap
Rengeteg bosnyák válogatott futballozott az NB I-ben. Haris Tabakovic a DVSC és a DVTK együttesében is megfordult, Armin Hodzic pedig a Fehérvárt erősítette. A Ferencváros az elmúlt bő egy évben 6(!) bosnyák válogatottat is foglalkoztatott:
- Adnan Kovacevic
- Stjepan Loncar
- Amer Gojak
- Kenan Kodro
- Eldar Civic
- Muhamed Besic (ő a 2014-es vb-n és az Evertonban is megfordult).
Közülük mára csak Civic maradt az FTC-ben. 2019-ben egyébként úgy nyert Eb-selejtezőt Bosznia, hogy a 3 góljukból egyet a ferencvárosi Civic, kettőt az akkori fehérvári Hodzic jegyzett.
Nemzetek Ligája
2018-19: Bosznia a B-ligában Ausztria ellen 4, Észak-Írország ellen 6 pontot szerezve feljutott az elitbe.
2020-21: Bosznia az A-ligában Olaszországban döntetlent játszott, otthon a hollandokat kapta el egy 0-0-ra, de a lengyelektől oda-vissza kikapott és 2 ponttal kiesett a B-ligába.
2022-23: Noha a románoktól 4-1-re kikaptak, otthon nyertek 1-0-ra a bosnyákok, emellett a finnektől és a montenegróiaktól is 4-4 pontot zsebeltek be, így ismét visszakerültek az A-ligába. Folytatódik a liftezés?
Adatlap
- Legtöbb válogatottság: Edin Dzeko (135)
- Legtöbb válogatott gól: Edin Dzeko (66)
Részvételek:
- Eb: 0
- Vb: 1
- Olimpia: 0