Zsinórban másodjára éli meg az európai kupatavaszt a Ferencváros – Ferencvárosi TC – ACF Fiorentina 1-1 (0-0)

1-1-es döntetlent játszott hazai pályán a Ferencváros együttese az olasz Fiorentina ellen az Európa Konferencia-Liga csoportkörének 6. fordulójában. Ennek az eredménynek köszönhetően a zöld-fehér klub ott lesz jövő tavasszal a sorozat folytatásában.

fotó: MTI / Vasvári Tamás

Több mint 20 ezer néző előtt rendezték meg a Ferencváros – Fiorentina EKL-csoportmérkőzést, amely mindkét csapat számára fontos volt. A magyar együttesnek elég lett volna egy pont is a továbbjutáshoz, de egy esetleges győzelemmel a csoportelsőség is meg lehett volna, míg a firenzeiek a biztos csoportelsőségért léptek pályára Budapesten.

A Fradi vezető szurkolói csoportja, a Green Monsters egy látványos koreográfiával készült a találkozóra.

fotó: ORIGO / Ladóczki Balázs

I. félidő

A Fiorentina sokkal veszélyesebben kezdte a találkozót, és a Vincenzo Italiano által alkalmazott letámadás nem nagyon ízlett a magyar csapatnak, igaz, hogy ebből nem alakult ki komolyabb probléma.

Az első lehetőségre a 9. percig kellett várni, amikor is Nico González passzolt Rolando Mandragorának, aki 14 méterről tüzelt, de Dibusz Dénes bravúrral hárította a kísérletet. Kettő perccel később Brekalo lőtte az ötös sarkáról Aanebába a labdát, majd a szögletből Bárák lőtt nem sokkal a kapu mellé.

A 18. percben megsérült a firenzeiek talán legjobb futballistája, az argentín Nico González, aki Aaneba tisztázása után kapott a combjához, és azonnal cserét kért. A 25 éves játékos éppen a Fradi elleni mérkőzés előtt épült fel legutóbbi sérüléséből, de a visszajátszásokat elnézve ezúttal hosszabb kihagyásra számíthat. Végül hordágyon hagyta el a játékteret.

fotó: M4 Sport

Az első félórát követően kiegyenlített lett a játék, és a Ferencváros egyes pillanatokban az olasz csapat fölé nőtt.

A 35. percben két óriási lehetőséget puskázott el a zöld-fehér csapat. Előbb Katona vette célba a rövid alsót Civic passza után, de nagy bravúrral védett a vendégek kapusa, majd utóbbi játékos a kipattanót lőtte rá, viszont Christensen eszén ezúttal sem lehetett túljárni. Egy minutummal később már Varga Barnabás került helyzetbe, akinek lövését szintén védte bal lábbal Christensen, de a portugál játékvezető végül kirúgást ítélt.

fotó: MTI / Kovács Tamás

A félidő utolsó lehetősége is a magyar együttes nevéhez fűződik, amikor is Makreckis jobb oldali beadását a brazil Marquinhos fejelte kapura, de eléggé erőtlen volt, így nem okozott gondot a Fiorentina hálóőrének.

II. félidő

A második félidő elején fejben az öltözőben maradt a talján csapat, és több hibát is elkövettek ezen időszak alatt. Ebből rögtön az elsőt sikerült kihasználnia a Ferencvárosnak a 48. percben, amikor is egy védőről a labda Abu Fanihoz került, aki balról bepasszolta a labdát Kristoffer Zachariassennek, a norvég játékos még valahogyan visszanyúlt maga mögé, és végül ballal a kapuba lőtt. 1-0

A gól után még érezhető volt egy kicsit az olaszokon a feszültség, de egyre jobban átvették a mérkőzés irányítását. Az 57. percben egy jobb oldali szögletet követően az előrehúzódó Milenkovic emelkedett a legmagasabbra, és csak néhány centivel fejelt mellé.

A 64. percben Marquinhos remekül verte meg Kayodét, és kiváló ütemben passzolt Katonához, aki bepassz helyett a lövést választotta, de végül Christensen kapus lába ott maradt a rövid alsónál.

Dejan Stankovic ebben az időszakban próbált cserékkel frissíteni csapatán, mivel egyre jobban nyomott a Fiorentina, és ennek a nyomásnak végül meglett az eredménye. A 73. percben egy újabb jobb oldali szögletet követően Milenkovic csúsztatta meg a labdát, és a hosszú oldalon érkező Luca Ranieri egy Fradi játékost megelőzve, jobbal a kapuba lőtte a labdát. Dibusz ugyan beleért a lövésbe, de védeni nem tudott. 1-1

fotó: Getty Images

Négy perccel később fordíthatott volna a Fiorentina, amikor is a csereként beállt Nzola elé került a labda, de végül nem jól találta el a labdát.

Az utolsó percekben egyik csapat sem akart kockáztatni, mivel mindkettőjüknek jó volt a döntetlen, így az olaszok nyugodtan passzolgathattak hátul. A portugál játékvezető végül lefújta a találkozót, ami 1-1-es döntetlennel zárult. Az eredménnyel mindkét csapat elégedett lehet a lefújást követően.

Európa Konferencia-Liga, csoportkör 6. forduló

Ferencvárosi TC – ACF Fiorentina (olasz) 1–1 (0–0)

Budapest, Groupama Aréna, 20 657 néző

Vezette: Luis Godinho (portugál)

Ferencvárosi TC: Dibusz – Makreckis, Aaneba, I. Cissé, Civic (Botka, 64.) – Abu Fani, Esiti (Ben Romdhane, 79.) – Katona B. (Besic, 79.), Zachariassen, Marquinhos – Varga Barnabás (Lisztes, 67.). Vezetőedző: Dejan Stankovic

ACF Fiorentina:
 O. Christensen – Kayode, Milenkovic, Ranieri, Parisi – Mandragora (Nzola, 63.), Maxime Lopez, Barák – Nicolás González (Ikoné, 20.), Beltrán, Brekalo (Kouamé, 63.). Vezetőedző: Vincenzo Italiano

Gólszerző: Zachariassen (48.), ill. Ranieri (73.)

Értékelések

Dejan Stankovic, a Ferencváros vezetőedzője: „Maradt bennem keserű szájíz, mert szerettem volna, ha lövünk még egy gólt, és zavar, hogy ismét szögletből szerzett gólt az ellenfél, de az az igazság, hogy a meccs utolsó negyedében már megállíthatatlanul tört előre a Fiorentina. Elégedett vagyok, mert sikerült továbbjutnunk a csoportkörből, elértük a legfontosabb célt, amit a szurkolók és a klub kitűzött elénk. Annyi meccset játszottunk ősszel, amennyit Magyarországon egy teljes idényben játszik egy csapat, ezért is vagyok nagyon elégedett. Nagyon erős Fiorentina ellen tudtunk két meccset játszani úgy, hogy egyszer sem kaptunk ki. Pedig két napja még csak tizenegy embernek tudtam edzést tartani, így zártuk nagyon szép eredménnyel ezt a meccset. Nem szeretnék hiú ábrándokat kergetni a folytatást illetően, a csapatban, az őszinteségben hiszek. Elegendő mindig a következő meccsre gondolni, most előttünk áll egy pihenő időszak, aztán meglátjuk, mi következik ezután.”

Vincenzo Italiano, az ACF Fiorentina vezetőedzője: „Mindig adódhatnak nehézségek, de mindig sikerül megfelelően felkészíteni a csapatot, és nagyon örülünk a jó eredményeknek. Ahogy annak is, hogy első helyen jutottunk tovább, így kevesebb meccset kell játszanunk tavasszal. A mai mérkőzésen akár veszíthettünk is volna, de megvolt a helyzetünk ahhoz is, hogy nyerjünk, összességében jó meccset tudhatunk magunk mögött. Folyamatosan igyekszünk fejlődni, a csapat mindent megtesz ezért. Rendkívül fontos, hogy a kapott gólok után fel tudunk állni, mint a mai napon is, és nem kerülünk kétgólos hátrányba.

A csoport másik mérkőzésén a belga KRC Genk 2-0-ra legyőzte hazai pályán a szerb FK Cukarickit. A belgák úgy voltak képesek két gólt szerezni, hogy kihagytak egy 11-est és a mérkőzés nagy részében emberhátrányban futballoztak.

fotó: PhotoNews

A csoport élén az olasz Fiorentina zárt 12 megszerzett ponttal, így Vincenzo Italiano tanítványai várhatják az EKL-nyolcaddöntőjének sorsolását. Második helyen a Ferencváros ért célba 10 ponttal, így a Fradi zsinórban második alkalommal lesz ott valamelyik európai sorozat tavaszi folytatásában. Harmadik helyen végzett a belga Genk 9 ponttal, míg az utolsó helyen a 0 pontos szerb FK Cukaricki.

A Ferencváros számára jövő februárban folytatódik az Európa Konferencia-Liga, amikor is egy rájátszásos párharcon kell részt vennie Dibusz Déneséknek a nyolcaddöntőbe jutásért. A lehetséges ellenfél az Európa-Liga egyik csoportharmadikja közül kerül majd ki a hétfő délutáni sorsoláson.