Ebben a cikkben olyan játékosokról lesz szó, akik nevesebbnél nevesebb külföldi akadémiákon pallérozódnak.
Köbenhavn különítmény
Dánia akadémiái híresen jók. Akár Koppenhága, akár más csapatok, de évről évre rendre magas minőségű, nagyszerű játékosokat nevelnek ki. Épp ebben a rendszerben érik Szűcs Tamás és Németh Hunor.
Szűcs a Honvédtől került ki Dániába, ahol hamar sikerült megvetnie a lábát a Köbenhavn U19-es csapatában, és a magyar U19-es válogatottban is. a 2005-ös születésű jobbszélső remek képességekkel rendelkező, agilis játékos.
Németh Hunor hiába fiatalabb két évvel Szűcsnél, mégis ugyanúgy az U19-ben kap szerepet. Sőt, még többet is, mint klubtársa. A győri születésű, U17-es válogatott a középpálya közepén érzi otthon magát.
Spanyol TOP3?
Yaakobishvili Áron a Barcelonánál és Yaakobishvili Antal a Gironánál.
Yaakobishvili Áron és Yaakobishvili Antal testvérek, könnyen lehet, hogy furán csengő nevükre rávágnánk, hogy ők nem magyarok, de ez badarság lenne. Mindketten budapesti születésűek, és magyar anyanyelvűek, magyar és grúz vér is csörgedezik ereikben.
Antal, aki 19 éves létére a Girona B keretét erősíti, már bemutatkozott a magyar U21-es válogatottban, amíg öccse, a 17 éves Áron eddig „csak” az U17-ig, és a Barcelona kerettagságáig jutott el. Mindenki döntse el maga, melyik a nagyobb siker. Antal védőt játszik, míg testvére a hálóőr szerepét tölti be.
Olasz meló
Olaszország utánpótlása bátran nyúl a kelet-európai fiatalokhoz, így meglepően sok magyar fiatal kerül ki Itáliába karrierjük elején. A magyarokon kívül számos román, szerb és albán utánpótlás labdarúgóval, és magától értetődően tehetséges olaszokkal kell megküzdeniük a Primaverakban a helyért, és az értékes játékpercekért.
Ha Torinot nézzük, a bordó bikásoknál szerepel a 17 éves Csánk-Takács Kristóf, aki az U18-as csapatban kaphat lehetőséget. Posztját tekintve középcsatár, a Fradiból állt légiósnak.
Valamivel délebbre, Firenze mellett található Empoli városa, ahol szintén Serie A-s csapat található, a második csapatukban pedig egy magyar, aki nem más, mint az egykori Fradi játékos, Dragóner Attila fia, Dragóner Áron. Édesapjához hasonlóan keményvonalas belső védő ő is. A Primaveraban ezen szezonban már 7 alkalommal is pályára lépő játékos a magyar U19-ben védőként is termékeny, hiába csak 3 mérkőzése van meggypirosban, mégis már 2 gólnál jár.
Ha már Firenze. Violában lép pályára a 19 éves Dénes Adrián. Hazánkból a Honvédtól került ki a Fiorentinahoz, onnan pedig a Cesenaba ment, majd visszatért a reneszánsz bölcsőjébe. Idei szezonban 7 meccsen 1 gólnál jár, a Sallai Rolandhoz hasonló játékstílust képviselő csatár.
A Német akadémia magyarjai
A német akadémiák rendszerint remek játékosokat nevelnek ki. Beszélhetünk akár Florian Wirtzről vagy éppen a Hannover 96-tól kinevelt, Kölnbe igazoló, és ott alapemberré váló Linton Mainaról. Remélhetőleg hamarosan szintet léphet a Hannover magyarja, Szitai Szabolcs, aki balszélső védő poszton erősíti csapatát. 18 évesen alapembernek számít a Hannover 96 U19-es csapatában.
Böcking Andreas az Arminia Bielefeld fiatal magyar tehetsége. A magyar U15-ös válogatottban is bemutatkozó, univerzális játékos, a védekező középpályán, támadó középpályán és a védelemben is képes játszani.
Talán egyik legnagyobb reménységünk csatárposzton Szép Márton. Ő a Bayer Leverkusen U17-es csapatában, és a magyar U16-os válogatottjában játszik. Az egykori ETO és Fehérvár nevelés már a gyógyszergyáriak felnőtt csapatával is együtt edzett, 9 UP meccsen 3 találatnál jár a szezonban.
A legnagyobbak között
Ki ne ismerné a holland óriást azaz az Ajax Amsterdamot. Nem kell ecsetelni, hogy mennyire is jó a holland akadémiai rendszer, és évről évre mennyi tehetség kerül ki akárcsak az Ajaxtól. Bárhová nézünk az európai topfutball, és topligák körében, mindenhol találunk legalább egy kiemelkedő holland nevelést. Ha a Premier Leaguere tekintünk, Donny van de Beek a Manchester Unitedből, ha a Bundesligára tekintünk a Bayern Münchent erősíti Matthijs de Ligt, ha pedig a spanyol liga egyik legjobbját, az FC Barcelonát vesszük alapul, akkor egyből szembe jön velünk Frenkie de Jong. Nem csak az közös ezen játékosokban, hogy mind topligák élcsapatait erősítik, hanem az is, hogy mind az Ajaxban váltak topjátékossá. Erre minden esélye megvan Kovács Bendegúznak, a 16 éves magyar csatárnak, aki remek formában szerepel az Ajax U17-es csapatában. 13 mérkőzésen 5 gól és 1 gólpassz a mérlege, ez pedig nem akármilyen ajánlólevél lehet számára.
Talán a Manchester City akadémiája nem a legnagyobb sztárnevelde, ámbár mostanában ad pár tehetséget a futballnak, például Cole Palmert, aki jelenleg a Chelseaben játszik, James McAteet, aki a Sheffield United labdarúgója, de ha egy igazán kiemelkedő játékost kéne megnevezni, az egyértelműen a jelenleg is Cityt erősítő Phil Foden lenne. Ez a tény bizakodásra adhat okot, ha Michael Okeke szemszögéből tekintünk a jövőbe. A 18 éves középpályás a Premier League 2-ben (angol utánpótlás bajnokság első vonala) szerepel, illetve nemrégiben meghívót kapott az U21-es válogatottba is.
Akit külön meg kell említeni
A lista Bogdán Hunorral zárul, akire érdemes külön figyelmet fordítani. A fiatal 9-es a Tromsø IL Youth -lényegében ifi- csapatának tagja. Bogdán a norvégok vezéregyénisége, emellett a 17 éves játékos a magyar U18-as válogatottban nem csak bemutatkozott, hanem gólt is szerzett.
Talán kijelenthető, hogy a magyar futball fényes jövő előtt áll, ha csak a külföldön szereplő fiatalokra irányul a reflektorfény. Rajtuk kívül rengeteg fiatal tehetséges magyar Magyarországon, a magyar UP-ben találta meg számításait. Hány csiszolt, és hány csiszolatlan gyémántja lehet hazánk futballjának jelenleg?
indexkép: Kovács Bendegúz Csakfoci.hu cikkjében